1. HABERLER

  2. SORU VE CEVAP

  3. Toplum Yararına Program TYP Çalışanlar da Taşeron Kapsamında Değerlendirilmelidir
Toplum Yararına Program TYP Çalışanlar da Taşeron Kapsamında Değerlendirilmelidir

Toplum Yararına Program TYP Çalışanlar da Taşeron Kapsamında Değerlendirilmelidir

900 bine yakın taşeron çalışan 657 Devlet Memurları Kanunu kapsamında işçi kadrosuna alınıyor. 4/C'li çalışanlar 4/B'li oluyor ama benzer sorun daha da büyüyerek artmaya devam ediyor. İŞKUR, TYP kapsamında çalışan personellerin sorunları taşeronun yerini

A+A-

2 ay önce Toplum Yararına Program kapsamında çalışan işçiler için birkaç düzenleme yapılmıştı. Daha önce aynı kurumda en fazla 18 ay çalışabilen TYP işçilerinin çalışma süreleri 24 aya çıkarılmıştı. Güzel bir gelişme gibi görülse de maalesef 24 ay sonra o işçi aynı kurumda bir daha çalışamamakta.

Toplum Yararına Programlar kapsamında İŞKUR’a başvuranlar 1 yıl içerisinde en fazla 9 ay süre ile istihdam edilmektedirler ve maaş olarak asgari ücret almaktadırlar. Taşeron işçilerden de durumları daha vahim olan TYP çalışanlar taşeron sistemi aratacak mı?

Umarız olmaz ama TYP kapsamında özellikle Milli Eğitim Bakanlığında güvenlik ve temizlik görevlisi olarak çalışan personeller kendilerinin üvey evlat olarak görülmelerinden şikayetçi. Kamuda direk İŞKUR’a bağlı olarak çalışmalarına rağmen taşeronlar kadar değer bulmadıklarını söyleyen TYP çalışanlar kendileri için de kadro çalışması yapılmasını talep ediyorlar.

Toplum Yararına Programlar TYP’nin asıl amacı nedir? İŞKUR TYP sayfasında şu şekilde tanımlanmaktadır: İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan programlardır.

Peki MEB’de güvenlik görevlisi ve temizlik görevlisi olarak çalışan TYP’lilerin bu tanımla ne ilgisi var. Burada çalışanların “istihdamda zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlıkları ve disiplinlerinden uzaklaşmalarını engellemekle” ne ilgisi var.

Bu kapsamda TYP amacı dışına çıkarak taşeronu da artan bir sistem olmuştur. Dolayısıyla TYP çalışanlar da özellikle MEB’in ihtiyacı olan güvenlik ve temizlik alımları için süreklilik getirmelidir.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
46 Yorum