1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Torba Tasarı Meclis Komisyonundan Geçti. Sağlık Personellerini ne Bekliyor
Torba Tasarı Meclis Komisyonundan Geçti. Sağlık Personellerini ne Bekliyor

Torba Tasarı Meclis Komisyonundan Geçti. Sağlık Personellerini ne Bekliyor

torba yasa içeriği, torba tasarı içeriği, torba tasarıda neler var, torba yasada neler var, torba tasarıda neler var, sağlık personeli nöbet, aile hekimleri nöbet, Toplum Sağlığı Merkezleri nöbet, nöbet ücretleri

A+A-

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen ve tüm gözlerin çevrildiği "torba tasarı" komisyonda kabul edildi. Haftalardır gündemde yer tutan ve memurların, sağlık personellerinin ve bir çok kesimi ilgilendiren Torba Tasarı tartışmaların gölgesinde kabul edildi. Peki Torba Tasarı neleri getirdi.

Torba Tasarıya göre , uluslararası denizyolu ve havayolu taşımacılığı yapan araçların seyrüsefer hallerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uygulanmayacak.

İşverenler personelleri arasında İş Yeri hekimi, iş güvenliği uzmanı bulunduracak. Eğer 10 personelin dışında personel çalıştırıyor ve işyeri çok tehlikeli sınıfında yer alıyorsa sağlık personeli görevlendirilecek. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında alınacak olan raporlar İşyeri hekiminden alınacak. Eğer işyerinde 10 personelin altında personel çalışıyorsa ve de işyeri az tehlikeli işyerleri sınıfında ise Hastane ve Aile Hekimlerinde faydalanabilecekler.

Tüp Bebek uygulaması kapsamında katılım payı ilk denemede yüzde 30, ikinci denemede yüzde 25, üçüncü denemede yüzde 20 oranında uygulanacak. Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun'un kapsamına girenler, tüp bebek uygulanmasında verilecek destek için aranan, "Son 3 yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alamama" ve "En az 5 yıldır genel sağlık sigortalısı olma" şartlarından muaf olacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun oluşturduğu bilimsel komisyonlara dışarıdan öğretim üyesi, tabip, diş hekimi veya eczacı katılabilecek. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri ile Toplum Sağlığı Merkezlerinde nöbet tutan hekimlere de nöbet ücreti verilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.