1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Torba Yasa 657 Devlet Memurları Kanununda Neleri Değiştirdi ?
Torba Yasa 657 Devlet Memurları Kanununda Neleri Değiştirdi ?

Torba Yasa 657 Devlet Memurları Kanununda Neleri Değiştirdi ?

Torba Yasa 657 Devlet Memurları Kanununda Neleri Değiştirdi. İşte Değişenler;

A+A-

Aylarca vatandaşların gündeminde yer alan torba yasa bildiğiniz gibi 11 Eylül 2014 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Peki torba Yasa ile 657 Devlet Memurları Kanununda neler değişti? işte yapılan  değişiklik;

4/C'Lİ PERSONELE EMEKLİ OLANA KADAR İŞ GARANTİSİ

Torba Yasa ile Yapılan özelleştirme nedeniyle işsiz kalan ve sonuç olarak 4/C li yapılan personellerin yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanıncaya kadar istihdam edilme hakkı verilmiş oldu. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (C) fıkrasına;

"Özelleştirme uygulamaları sebebiyle iş akitleri kamu veya özel sektör işverenince feshedilen ve 24/11/1994 tarihli ve 4046 sayılı Kanun kapsamında diğer kamu kurum ve kuruluşlarına nakil hakkı bulunmayan personel de bu fıkra kapsamında yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanıncaya kadar istihdam edilebilir. Bu kapsamda istihdam edileceklerin sayısı, öğrenim durumlarına göre çalışma şartları ve bunlara ödenecek ücretler ile diğer hususlar Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığının görüşleri üzerine Bakanlar Kurulunca belirlenir." paragrafı eklendi.

ADAY MEMUR CEZA ALIRSA İŞTEN ATILACAK

Eğer Aday Memur aylıktan kesme veya kademe ilerlemesinin durdurulması cezası alırsa disiplin amirlerinin teklifi ve atamaya yetkili amirin onayı ile görevlerine son verilebilecek. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 57 nci maddesinin birinci fıkrası;

"Adaylık süresi içinde aylıktan kesme veya kademe ilerlemesinin durdurulması cezası almış olanların disiplin amirlerinin teklifi ve atamaya yetkili amirin onayı ile ilişikleri kesilir. İlişikleri kesilenler ilgili kurumlarca derhal Devlet Personel Başkanlığına bildirilir." olarak değiştirildi.

İŞ VE MESLEK DANIŞMANLARININ ÖZEL HİZMET TAZMİNATI ARTTIRILDI.

Sosyal Güvenlik Kurumu Sgk'da Kurulan Eğitim Merkezi Başkanı Ve Eğitim Merkezi Başkan Yardımcısının Ek Göstergesi Belirlendi.

MADDE 68 - 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun;

a) 152 nci maddesinin "II - Tazminatlar" kısmının "A) Özel Hizmet Tazminatı" bölümüne aşağıdaki bent eklenmiştir.

"n) Türkiye İş Kurumu iş ve meslek danışmanları için %150 sine,"

b) Eki (II) sayılı Ek Gösterge Cetvelinin "2. Yargı Kuruluşları, Bağlı ve İlgili Kuruluşlar ile Yükseköğretim Kuruluşlarında" bölümüne "Sosyal Güvenlik Kurumu İnşaat ve Emlak Daire Başkanı," ibaresinden sonra gelmek üzere "Sosyal Güvenlik Kurumu Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkanı," ibaresi ve "5. Yargı Kuruluşları, Bağlı ve İlgili Kuruluşlar ile Yükseköğretim Kuruluşlarında" bölümüne "Sosyal Güvenlik İl Müdürü," ibaresinden sonra gelmek üzere "Sosyal Güvenlik Kurumu Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkan Yardımcısı," ibaresi eklendi.

SAĞLIK PERSONELLERİNE NÖBET ÜCRETİ

Aile Sağlığı Merkezleri (ASM ) ve Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM) de görev yapan sağlık personellerinin nöbet ücreti almalarının yolu açılmış oldu.

MADDE 69 - 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun ek 33 üncü maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesine "ağız ve diş sağlığı merkezleri" ibaresinden sonra gelmek üzere ", aile sağlığı merkezleri, toplum sağlığı merkezleri" ibaresi, üçüncü cümlesine "ayda" ibaresinden sonra gelmek üzere "aile sağlığı ve toplum sağlığı merkezlerinde 60 saatten, diğer yerlerde ve hiçbir şekilde" ibaresi ve ikinci fıkrasına "(e) bendi kapsamında bulunanlar" ibaresinden sonra gelmek üzere "ile yataklı tedavi kurumlarında çalışan ve 11/4/1928 tarihli ve 1219 sayılı Kanunun ek 14 üncü maddesinin dördüncü fıkrası kapsamında bulunanlar" ibaresi eklenmiştir.

RESMİ GAZETE TORBA YASA TIKLAYINIZ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.