Torba Yasa ile 2019 Yılında Hurda İndirimi Ne kadar Olacak?

Yeni torba kanun teklifi içerisinde yer alan hurda araç teşviki ile 2019 hurda araç indirimi ne kadar olacak.

featured

AK Parti’nin Meclis Başkanlığı’na sunduğu yeni torba kanun teklifi içerisinde bir çok yenilik ve değişiklik yaşamımıza girecek. Bunlardan bir tanesi vatandaşlar tarafından hurda teşvik indirimi olarak bilinen indirimde olacak. Peki, 2019 yılında hurda indirimi nasıl olacak? 

AK Parti’nin Meclis Başkanlığı’na sunduğu yeni torba kanun teklifinin (Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi) 16. Maddesinde 21.3.2018 tarihli ve 7103 sayılı Vergi Kanununda bir değişiklik yer alıyor. İlgili kanunun Geçici birinci maddesinde yer alan 10.000 Türk Lirası ibaresi 15.000 Türk Lirası olarak değiştiriliyor. Peki, bu değişiklik ne anlama geliyor.

HURDA İNDİRİMİ 15 BİN’E ÇIKIYOR

Kanun Teklifi yani Torba yasa yürürlüğe girdiğinde, 15 ve daha büyük yaştaki otomobil, panelvan, otobüs, minibüs, kamyon, kamyonet, tır çekicisi gibi araçların hurdaya ayrılması yada trafikten ihraç edilmesi koşulu ile sıfır araç alımlarında ÖTV indirimi fırsatı yakalıyorlar. Hurda Araç İndirimi kapsamında yapılan ÖTV indirimleri 10.000 TL iken yapılan düzenleme sonrası 15 bin olacak.

Hurda teşvikindeki bu artırımın Meclis tarafından onaylanması durumunda 1 Temmuz 2019’dan itibaren yeni miktarıyla uygulanmaya başlanacak gibi görünüyor.

GEÇİCİ MADDENİN YENİ HALİ

GEÇİCİ MADDE 1

(1) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten 31/12/2019 tarihine kadar, 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (II) sayılı listenin 8701.20, 87.02, 87.03, 87.04 G.T.İ.P. numaralarında yer alan, kayıt ve tescile tabi 16 ve daha büyük yaştaki araçların adına kayıtlı gerçek veya tüzel kişiler tarafından, ilgili mevzuat gereğince kayıt ve tescili silinerek, doğrudan veya ihracatçılar vasıtasıyla ihraç edilmesi ya da bir daha kullanılmamak üzere hurdaya çıkartılması halinde, her bir araç için aynı cins  (87.03 G.T.İ.P. numarasında yer alan araçlardan sadece motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçmeyen) yeni bir aracın ilk iktisabında tahakkuk eden özel tüketim vergisinin 15.000 Türk lirasını aşmamak üzere araçların cinsleri ve özelliklerine (motor silindir hacmi, sınıfı, özel tüketim vergisi oranına esas matrahı gibi) göre Bakanlar Kurulunca tespit edilecek kısmı, terkin edilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Torba Yasa ile 2019 Yılında Hurda İndirimi Ne kadar Olacak?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!