1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Torba Yasa Taslağında Neler Var İşte 10 Maddede Açıklama
Torba Yasa Taslağında Neler Var İşte 10 Maddede Açıklama

Torba Yasa Taslağında Neler Var İşte 10 Maddede Açıklama

Torba yasa taslağında sağlık personeli ilede alakalı bir çok yenilik göze çarpıyor İşte Detaylar;

A+A-

Son günlerde en çok konuşulan meselelerden biride Hükümet tarafından meclise sunulan torba yasa taslağı oldu. Torba yasada neler getireceği Posta gazetesi tarafından 24 Haziran 2014 tarihinde çıkan baskıda on madde olarak sıralandı. İşte gazete yayınlanan o haber ve 10 maddelik açıklama;

YÖK'TEN MALİ DENETİM YÜKSEKÖĞRETİM KURULU

Mevcut kanuna göre beklenen eğitim öğretim düzeyini tutturamayan vakıf üniversitelerinin faaliyetlerini YÖK durdurabiliyor. Bu maddeye ekleme yaparak mali borçlar da kapatma sebebi haline getiriliyor. YÖK Vakıf üniversitelerini hem eğitim, hem de mali açıdan denetleyecek; denetim sonucunda vakıf Üniversitelerinin faaliyet iznini kaldırabilecek.

14 ÜYENİN ONAYI LAZIM

Tasarı yasalaşırsa, vakıf üniversitelerinin mütevelli heyetlerin de YÖK belirleyecek. Mütevelli heyet üyeleri, vakıf yönetim organı tarafından önerilecek ve YÖK üyelerinin en az üçte iki oyuyla seçilecek. YÖK'ün 21 Üyeden oluştuğu dikkate alındığında vakıf üniversitelerinin mütevelli heyet üyelerinin en az 14 YÖK üyesinin olurunu almak zorunda. Bu durum Koç ve Sabana gibi üniversite kuran ve büyük yatırımlar yapan ailelerin YÖK istemediği takdirde mütevelli heyeti dışında kalmaları sonucunu doğurabilecek.

ATILMA GERİ GELİYOR

Kanun tasarısına göre daha önce kaldırılan üniversiteden atılma uygulaması tekrar getiriliyor. Öğrenciler, öğrenim süresi 2 yıl olan önlisans programlarını 4 yılda. 4 yıllık lisans programlarını 7 yılda. 5 yıllık lisans programlarım 8 yılda. 6 yıllık lisans programlarını da » yılda tamamlamak zorunda. Bu sureler içerisinde diploma alamayan öğrenciler okuldan atılacak. Ayrıca hazırlık sınıflarına da sınırlama getiriliyor. 2 yıl içinde hazırlığı geçemeyenlerin üniversiteyle ilişiği kesilecek.

MEZUN OLAMAYANA CEZA

Üniversiteden öğrenim süresi içerisinde mezun olamayan öğrencilere ceza sistemi getiriliyor. Öğrencilerden, ilgili dönem için öngörülen katkı payı ya da öğrenim ücreti yüzde 50 fazlasıyla hesaplanarak alınacak.

DOÇENTLİK YETKİSİ YÖK'E

Doçentlik unvanı verme yetkisi bağımsız bir

Kurum olan Üniversiteler Arası Kurul'dan (ÜAK) alınarak YÖK'e devrediliyor. Doktoralar konusundaki denklik de ÜAK'dan YÖK'e geçecek.

GÖREVLENDİRMEYE KISITLAMA

Devlet üniversitelerinden vakıf üniversitelerine öğretim elemanı görevlendirilmesi kısıtlanacak Ayrıca öğretim elemanları yurt dışı görevlendirmelerinde YÖK ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın görüşünü alarak belirleyeceği öncelikli alanlarda araştırma yapacak.

ARAŞTIRMA ALANLARI

YÖK. Üniversitelerin öncelikli araştırma alanlarını kendi belirleyecek ve üniversiteyi istediği alanda çalışına yapmaya zorlayabilecek. Bu düzenlemeyle YÖK'ün yetkilerinin artırılması üniversitelerin bağımsızlığını zedeleyebileceği endişesini de beraber getiriyor.

SAĞLIK YÖK'O KURULACAK

Tasarıyla Sağlık Bakanlığı’na bağlı merkezi İstanbul'da olacak bir Türkiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü kuruluyor. Türkiye'deki tüm tıp fakülteleri üzerinde tasarruf yetkisine sahip olacak olan bu enstitü bir anlamda 'Sağlık YÖK'Ü gibi hareket edecek. Enstitü istediği doçent ya da profesörü istediği tıp fakültesine gönderip, tıp fakülteleri arasındaki kadrolarda oynama yapabilecek.

BAŞINDA BAKAN OLACAK

Türkiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nün mütevelli heyeti Sağlık Bakanı, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı, Rektör, Bakan'ın seçeceği bir üye ile YÖK tarafından seçilen bir profesör olmak üzere toplam 5 üyeden oluşacak. Tasarıya göre mütevelli heyetinin başkanı ise Sağlık Bakanı olacak.

AİLE HEKİMİNE NÖBET

Torba tasarıda yer alan madde 39'a göre Aile Hekimim kanununda da değişiklik Öngörülüyor. Buna göre Aile Hekimlerine çalışma saatleri dışında nöbet görevi getiriliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.