Trabzonspor Men Cezasında İzleyeceği Yolu Belirledi!

Avrupa kupalarından 1 yıl men edilen Trabzonspor bu süreçle ilgili planını belirledi.

62481
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

UEFA’dan Avrupa Kupalarından Men Cezası Aldı

UEFA tarafından verilen kararla Avrupa kupalarından 1 yıl men edilen Trabzonspor’un bu süreçte nasıl bir yol izleyeceği belli oldu. Trabzonspor, CAS’tan hızlandırılmış yargı süreci isteyeceği, daha sonra da bu yılın ağustos ayının ortalarında kararın verilmesini bekleyeceği öğrenildi. CFCB kısa adıyla bilinen EUFE Kulüp Finansal Kontrol Kurulu tarafınsan 2019 yılının mali tablolarında üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmediği gerekçesiyle Trabzonspor’a Avrupa şampiyonalarından 1 yıl katılamama cezası verildi. Bordo-mavili kulüp bu konuda hızlı bir şekilde başvuru yapacak.

UEFA Neden Ceza Kesti?

Trabzonspor 2019 yılında 23 milyon lira kar açıklamıştı. UEFA mali Fair Play Disiplin Kurulu kulübün 2019 mali yılına uyumlu bir tablo göstermediğine karar verdi ve 1 yıl men cezası kesti. UEFA ve Trabzonspor arasında 3 maddeden oluşan bir anlaşma imzalanmıştı.

Anlaşmanın ilk maddesi kapsamında UEFA bordo-mavililerden 2019 yılına dair mali çalışmalarını tamamlamasını talep etmişti. Trabzonspor bu talebi yerine getirdi.

İkinci maddede ise Türkiye Futbol Federasyonu’nun mali kriterlerine uygun bir tablo hazırlanması isteniyordu. Trabzonspor, TBB yani Türkiye Bankalar Birliği ile anlaşma yaparak bu şartı da yerine getirdi.

Üçüncü maddede UEFA’nın Trabzonspor’dan istediği ise denk bir bütçe çıkartması, en fazla 5 milyon euroya kadar açık verebileceği yönündeydi. Trabzonspor 2019 bütçesinde 4 milyon euro açık verdiğini açıkladı. Ancak UEFA bu açığın aslında 5 milyon eurodan fazla olduğunu söyledi. Bu sebeple Trabzonspor’a 1 yıl Avrupa kupalarından men cezası kesildi.

Trabzonspor Mahkemeye Başvuruyor

Trabzonspor şu anda ortada yanlış bir değerlendirme olduğunu savunuyor. Trabzonspor hukuk ofisi ve kulüp adına çalışan İsviçre’deki bir hukuk bürosu devreye girdi. Gerekli hazırlıklar yapılarak önümüzdeki 10 gün içinde CAS yani Spor Tahkim Mahkemesi’ne başvuru yapılacak. CAS’tan hızlı yargı süreci talep edilecek ve ağustos ayında çıkacak karar beklenecek.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!