Trafik Cezası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

e-Devlet ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen çalışma ile, vatandaşların araç ve plakasına ait cezası olup olmadığını kolayca öğrenmesi mümkün kılınıyor.

65853

e-Devlet kapısındaki hizmet ve seçenekler günden güne artış göstermeye devam ederken, trafik cezası sorgulama işlemi de e-Devlet teknolojisinde mümkün hale geliyor. Trafik cezalarının olup olmadığını öğrenmek amacıyla sadece plakayı girmek yeterli olurken, EGM trafik cezası sorgulama işleminin nasıl yapılacağı da birçok kişi tarafından merak ediliyor. Kolayca yapılan işlemler neticesinde, aracınızın herhangi bir trafik cezası alıp almadığını öğrenebilirsiniz.

e-Devlet’e Giriş Şart

Araç sahiplerinin plaka ve sürücü belgelerine trafik cezası yazılıp yazılmadığını öğrenmesini sağlayan e-Devlet kapısındaki hizmet için öncelikli olarak e-Devlet hesabına giriş yapılması gerekiyor. E-Devlet kapısına giriş yöntemleri arasında e-Devlet şifresi, internet bankacılığı, kimlik kartı, mobil imza ve e-imza gibi imkanların olduğu da biliniyor. E-Devlet şifresi ile hesaplarına girmeyi ağırlıklı olarak tercih eden araç sahipleri ardından Emniyet Genel Müdürlüğü menüsüne girmelidir. Ana sayfa üzerinden yapılacak arama ile bu sekmeye ulaşan kullanıcılar, ardından “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” bağlantısı sayesinde trafik cezası bulunup bulunmadığını sorgulayabilir.

EGM’den Trafik Cezası Sorgulama

EGM üzerinden sorgulama yapmak için de egm.gov.tr adresine giriş yaparak Ceza ve Otopark Sorgulama menüsüne gelebilirsiniz. Burada ziyaretçilere sorulan kişisel bilgilerin doğru bir şekilde girilmesi sonrasında son 12 ay içinde yenilen trafik cezaları görülebilir.

Exit mobile version