1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. Trafik Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapar?
Trafik Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapar?

Trafik Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapar?

Trafik sigortası, devlet tarafından tüm araç sahiplerine zorunlu kılınan bir sigorta türüdür. Detaylar...

A+A-

Zorunlu trafik sigortasına sahip bir aracın olası bir kazaya karışması sonucunda, maddi hasar, sağlık giderleri, sakatlanma veya ölüm gibi temel teminatları bulunmaktadır. Burada bahsi geçen;

  • Maddi hasar oluşması durumunda, sigorta sahibinin hukuki sorumluluğu göz önünde bulundurularak, zarar gören araçta meydana gelen zarar, teminat limitleri kapsamında karşılanmaktadır.
  • Sağlık giderleri ise sigorta sahibinin neden olduğu kazalarda, kazada yer alan üçüncü şahısların daha sonra ölümü meydana gelse bile, ilk yardım, muayene/kontrol ya da yaralanmadan ötürü ihtiyaç duyulabilecek ayakta tedavi, hastane gibi sağlık kurumlarındaki tedavi giderleri ile bu tedavinin gerektirdiği tüm sağlık giderlerini teminat limitleri kapsamında karşılanmaktadır.
  • Ölüm ve sakatlanma durumlarında, sigorta sahibinin, bir kişinin ölümüne veya sakatlanmasına neden olduğu durumlarda, sakatlık ve ölüm halinde, Sigorta Denetleme Uzmanları tarafından destekten yoksun kalma tazminatı hesaplanır. Destekten yoksun kalma tazminatı kişinin; yaşı, geliri, geride kalanların desteğe muhtaçlığı, kusur oranına göre hesaplanır ve trafik sigortası poliçesinde belirtilen azami teminatı aşmamak kaydıyla ödeme gerçekleşir.

Hazırlanan sigorta poliçesinin limitlerine ve hasarın türüne göre sigorta tarafından ödeme işlemi gerçekleştirilmektedir. Sigorta sahipleri, araçları için zorunlu trafik sigortası yaptırırken bu sigorta ile güvence altında olduklarını bilirler. Ancak hangi hasarların ne kadarının nasıl ödeneceği konusunda çok net bir bilgi sunulmamaktadır.

Trafik sigortasının teminatları araç türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Otomobil, taksi, minibüs, otobüs, kamyonet, kamyon ve tarım makinelerine kadar, her çeşit araç için belirlenmiş farklı teminatlar bulunmaktadır. Sigorta şirketlerinin karşılayacağı zararlar, sigorta poliçesinin içeirsindedir ve trafik sigortası yaptırırken size net bir şekilde sunulur. Zorunlu trafik sigortasının kapsadığı teminatlar ve bunların limitleri, her yıl Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmektedir. Diğer sigorta çeşitlerinde olduğu esnek bir sigorta limiti, trafik sigortası için geçerli değildir. Her sigorta şirketinin aynı teminat ve limitleri kullanması gerekmektedir. Teminat limitleri sabit olsa bile sigorta şirketleri genişletilmiş trafik sigortası ürünleri ile ferdi kaza teminatı, asistan hizmetleri ve yasal koruma gibi ek teminatlar sunarak trafik sigortanıza ekleme olanağı sunmaktadır.

Meydana gelen olası bir kazada araçtaki hasarın trafik sigortası ödeme limitlerini aşması durumunda, geri kalan zararın ödenmesi araç sahibinin yükümlülüğündedir. Eğer kasko sigortanıza ek olarak yaptırdığınız İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortanız var ise, zorunlu trafik sigortanızın limitlerini aşan bir hasar söz konusu olduğunda devreye girmekte ve kapsamına göre maddi, bedensel ve manevi hasarları karşılayabilmektedir.

Ayrıca, kaza sonrası sigortalıya dava açılması durumunda, dava giderleri trafik sigortası kapsamında karşılanmaktadır. Dava giderleri ve avukatlık ücretleri, teminat limitleri ile sınırlı olmak şartıyla, trafik sigortası poliçesi kapsamındadır. Dava açılması durumunda, sigortalının konuyu sigorta ettiren şirkete en fazla beş gün içinde bildirmesi gerekmektedir. Bu sırada sigortalıya ulaşan her türlü kaza raporu, tutanak ve ihbarname gibi belgeler de sigorta şirketine iletilmelidir. Bu durumda dava ile ilgili sigortalının üstlenmesi gereken masraflar ve avukatlık ücretleri, trafik sigortası poliçesi tarafından limitler dahilinde olmak üzere karşılanmaktadır.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.