Trafik Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapar?

Trafik sigortası, devlet tarafından tüm araç sahiplerine zorunlu kılınan bir sigorta türüdür. Detaylar...

72435
Daha Fazla Göster

Trafik Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapar?

Zorunlu trafik sigortasına sahip bir aracın olası bir kazaya karışması sonucunda, maddi hasar, sağlık giderleri, sakatlanma veya ölüm gibi temel teminatları bulunmaktadır. Burada bahsi geçen;

  • Maddi hasar oluşması durumunda, sigorta sahibinin hukuki sorumluluğu göz önünde bulundurularak, zarar gören araçta meydana gelen zarar, teminat limitleri kapsamında karşılanmaktadır.
  • Sağlık giderleri ise sigorta sahibinin neden olduğu kazalarda, kazada yer alan üçüncü şahısların daha sonra ölümü meydana gelse bile, ilk yardım, muayene/kontrol ya da yaralanmadan ötürü ihtiyaç duyulabilecek ayakta tedavi, hastane gibi sağlık kurumlarındaki tedavi giderleri ile bu tedavinin gerektirdiği tüm sağlık giderlerini teminat limitleri kapsamında karşılanmaktadır.
  • Ölüm ve sakatlanma durumlarında, sigorta sahibinin, bir kişinin ölümüne veya sakatlanmasına neden olduğu durumlarda, sakatlık ve ölüm halinde, Sigorta Denetleme Uzmanları tarafından destekten yoksun kalma tazminatı hesaplanır. Destekten yoksun kalma tazminatı kişinin; yaşı, geliri, geride kalanların desteğe muhtaçlığı, kusur oranına göre hesaplanır ve poliçesinde belirtilen azami teminatı aşmamak kaydıyla ödeme gerçekleşir.
Trafik Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapar?
Trafik Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapar?

Hazırlanan sigorta poliçesinin limitlerine ve hasarın türüne göre sigorta tarafından ödeme işlemi gerçekleştirilmektedir. Sigorta sahipleri, araçları için zorunlu sigorta yaptırırken bu sigorta ile güvence altında olduklarını bilirler. Ancak hangi hasarların ne kadarının nasıl ödeneceği konusunda çok net bir bilgi sunulmamaktadır.

Sigortanın teminatları araç türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Otomobil, taksi, minibüs, otobüs, kamyonet, kamyon ve tarım makinelerine kadar, her çeşit araç için belirlenmiş farklı teminatlar bulunmaktadır. Sigorta şirketlerinin karşılayacağı zararlar, sigorta poliçesinin içerisindedir ve sigorta yaptırırken size net bir şekilde sunulur. Zorunlu sigortanın kapsadığı teminatlar ve bunların limitleri, her yıl Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmektedir. Diğer sigorta çeşitlerinde olduğu esnek bir sigorta limiti, sigorta için geçerli değildir. Her sigorta şirketinin aynı teminat ve limitleri kullanması gerekmektedir. Teminat limitleri sabit olsa bile sigorta şirketleri genişletilmiş trafik sigortası ürünleri ile ferdi kaza teminatı, asistan hizmetleri ve yasal koruma gibi ek teminatlar sunarak trafik sigortanıza ekleme olanağı sunmaktadır.

Trafik Sigortası
Trafik Sigortası

Meydana gelen olası bir kazada araçtaki hasarın trafik sigortası ödeme limitlerini aşması durumunda, geri kalan zararın ödenmesi araç sahibinin yükümlülüğündedir. Eğer kasko sigortanıza ek olarak yaptırdığınız İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortanız var ise, zorunlu trafik sigortanızın limitlerini aşan bir hasar söz konusu olduğunda devreye girmekte ve kapsamına göre maddi, bedensel ve manevi hasarları karşılayabilmektedir.

Ayrıca, kaza sonrası sigortalıya dava açılması durumunda, dava giderleri trafik sigortası kapsamında karşılanmaktadır. Dava giderleri ve avukatlık ücretleri, teminat limitleri ile sınırlı olmak şartıyla, trafik sigortası poliçesi kapsamındadır. Dava açılması durumunda, sigortalının konuyu sigorta ettiren şirkete en fazla beş gün içinde bildirmesi gerekmektedir. Bu sırada sigortalıya ulaşan her türlü kaza raporu, tutanak ve ihbarname gibi belgeler de sigorta şirketine iletilmelidir. Bu durumda dava ile ilgili sigortalının üstlenmesi gereken masraflar ve avukatlık ücretleri, trafik sigortası poliçesi tarafından limitler dahilinde olmak üzere karşılanmaktadır.

Trafik Sigortasının Süresi Geçerse Ne Olur?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Trafik Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapar?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!