1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. Trafik Sigortası Olmazsa Ne Olur?
Trafik Sigortası Olmazsa Ne Olur?

Trafik Sigortası Olmazsa Ne Olur?

Trafik sigortası, devlet tarafından tüm araç sahiplerine yapılması zorunlu kılınan bir sigorta türüdür. Detaylar...

A+A-

Trafik Sigortasının Önemi

Trafik sigortası, devlet tarafından tüm araç sahiplerine yapılması zorunlu kılınan bir sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan araçların kanun gereği trafiğe çıkması yasaktır. Zorunlu trafik sigortasının amacı ise trafik içinde olası herhangi bir kaza yaşanması durumunda, kazaya karışan diğer araç ya da araçların maddi zararlarını ve kişilerin sağlık durumunu güvence altına almaktır.

Zorunlu Trafik Sigortası Nerelerde Geçerli?

Zorunlu trafik sigortası yalnızca bulunulan ülke içerisinde geçerlidir. Zorunlu trafik sigortası olan araçlar ülke içinde bir kaza yaptıkları zaman sigorta tarafından karşı tarafın zararları karşılanır. Trafik sigortası sigorta yaptıran araç ile ilgili hiçbir zararı karşılamaz sadece karşı taraftaki kişi ve araçları kapsar. Sigorta yaptıran aracın maddi zararlarını kasko karşılamaktadır. Trafik sigortasını yaptırmak zorunludur. Kasko yaptırması kişinin kendi tercihidir. Trafik sigortası içinde de poliçeye bağlı olarak farklı türlerde teminatlar bulunabilir.

Trafik sigortası kaza anında karşı tarafın hasarını karşıladığı için sizin aracınızda meydana gelen zarara ilişkin herhangi bir işlem yapılmaz. Kaza esnasında araçtaki zararlar, karşı tarafın trafik sigortasından karşılanmaktadır. Fakat cam kırılması, terör, yangın, aracın çalınması gibi durumlarda meydana gelmiş ise trafik sigortası bunu karşılamamaktadır. Bu aşamada aracınızdaki zararı karşılayan kasko sigortasıdır.

Zorunlu trafik sigortası emniyet ekipleri tarafından kontrolü sağlanan bir sigorta türüdür. Herhangi bir araç trafik sigortası olmadan trafiğe çıkarsa ve bu durum tespit edilirse aracın trafiğe çıkmaması için gerekli olan işlemler yapılır. Günümüzde her türlü işlem online olarak yapılabilmekte olduğu için zorunlu trafik sigortası olmayan araçları tespit etmek de oldukça kolaydır. Zorunlu trafik sigortanızın olmadığı tespit edilir ise, araca el koyma veya para cezası gibi çeşitli cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. El konulan araçlar ise emniyete bağlı trafik müdürlüklerinin otoparklarına çekilir. Zorunlu trafik sigortasının yaptırılmaması ve geciktirilmesi durumunda, geciktirilen her gün kadar ceza oranı artmaktadır. Zorunlu trafik sigortası, aracı olan kişiler için oldukça önem arz eden bir konudur. Çünkü diğer trafik cezaları gibi belirli bir ceza ödeyerek trafiğe çıkma ihtimali yoktur. Trafik sigortası yaptırılmamış bir araç sigortası yaptırılana kadar asla trafiğe çıkamaz. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalan araç sahipleri ayrı bir ceza da ödemek zorunda kalır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.