Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası Nedir?

Trafik sigortası yaptırılması zorunlu bir sigortadır. Fakat son yıllarda artan trafik sigortası fiyatları sürücüler ile sigorta şirketlerini karşı karşıya getirmektedir. Detaylar...

70949
Daha Fazla Göster

Bu sebepten dolayı sürücüler de trafik sigortalarını bazı bahaneler ile yaptırmıyor ve kural ihlali yapıyorlar. Bu kural ihlalinin yapılması sürücülere zarar verirken trafik sigortasının faydaları ise göz ardı ediliyor. Zorunlu trafik sigortasının en büyük amaçlardan birisi de, karayollarında seyir halindeyken herhangi bir şekilde birbirlerine zarar veren araçlar sebebi oluşabilecek maddi kayıpların önüne geçmektir.

Trafik Sigortası Yaptırılmazsa Ne Olur?

Trafik Sigortası Yaptırılmazsa Ne Olur?
Trafik Sigortası Yaptırılmazsa Ne Olur?

Yaptırılmaz ise birçok farklı yaptırım ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yaptırımlar para cezası almak ve buna istinaden ek olarak gecikme faizi uygulamasıdır. Bu sebeple eğer trafik sigortasına sahip değilseniz ve bu şekilde trafiğe çıktıysanız ve bu durumunuz trafik polisleri tarafından fark edilirse para cezası alabilirsiniz. 2020 yılında trafik sigortası ile alakalı para cezası 132 TL olarak uygulanmaktadır.

Eğer bir şekilde sigorta ile alakalı bir para cezası yerseniz bu cezayı 15 gün içerisinde peşin olarak ödemeniz halinde %25 oranında indirimin sahibi de olabilirsiniz. Buna istinaden 132 TL’lik trafik sigortası cezanız 99 liraya düşecek ve daha az bir miktarda para ödeyeceksiniz.

Fakat sigorta ile alakalı bir ceza yedikten sonra bile aracınızın bağlanma ya da çekilme süreci sizler için gelişebilir. Bu süreç siz trafik sigortanızı yapana kadar devam etmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşırsanız eğer çekici ve otopark ücretini ödemekte size kalacaktır. Tüm bunları göz önüne alırsanız eğer trafik sigortanızı yaptırmak, bunca para cezası ve araç çekme olaylarının yerine tercih etmeniz gereken tek durum olacaktır. Bu sayede hem maddi hem de manevi olarak yıpratılmayacaksınız.

Sigorta Kaç Gün İçinde Yaptırılmalıdır?

Trafik Sigortası Kaç Gün İçinde Yaptırılmalıdır?
 Sigortası Kaç Gün İçinde Yaptırılmalıdır?

Trafik sigortanızı aracınızın çekilme ihtimalini de göz önüne alarak hemen yaptırmanız sizin lehinize olacaktır. Aksi takdirde geciktirdiğiniz her gün aracınızın bir otoparkta bomboş bir şekilde kalmasına sebep olacaktır.

Sigorta Bitince Kaç Gün İçerisinde Yenilenmelidir?

Yaptıracak olan sigorta eğer alacağınız araç 2. El ise, noter satışı gerçekleştikten 15 gün sonra, eğer araç sıfır durumunda bir araç ise alındığı anda sigortası yaptırılmalıdır.

KanewsSigorta Hasarsızlık İndirimi Nedir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!