Trafik Sigortasının Süresi Geçerse Ne Olur?

Trafik sigortası, devlet tarafından tür araç sahiplerine zorunlu kılınan bir sigorta türüdür. Trafik sigortası yaptırmamak olumsuz birçok sonuca yol açmaktadır. Detaylar...

72204
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trafik Sigortasının Süresi Geçerse Ne Olur?

Trafik Sigortasının Süresi Geçerse Ne Olur?
Trafik Sigortasının Süresi Geçerse Ne Olur?

Trafik sigortasının gecikmesinin de cezaları bulunmaktadır. Trafik sigortalarının gecikmesi araç sahiplerini maddi anlamda oldukça zorlu bir sürece sokmaktadır. sigorta gecikmelerinin tespit edilmesi halinde kişiler, sigortasını yaptırmak zorunda kalmaktadır. Aksi halde sigortasız araç trafikten men edilmektedir. Bu durumda sürücülerin, sigorta sorgulaması yaparak trafikte yaşayabilecekleri olumsuzlukları öngörüp önlem alabilmeleri imkanı vardır.

Ayrıca her işlemin online ortamda gerçekleştirilebilmesi dolayısı ile sigorta gecikmeleri çok kolay tespit edilmektedir. Bu takip sistemi ile Sigorta sahibinin ne zaman, nerede, saat kaçta sigorta sahibi olduğu görülebilmektedir. Sigortanın gecikmesinin cezaları, trafikten men etme, aracın çekilmesi veya çeşitli maddi cezaları kapsamaktadır. Ayrıca sigortanın gecikmesi süresi arttıkça, cezanın da aynı oranda arttığı bilinmelidir. Sigorta yaptırmanız gereken günü geçirerek ertesi gün Sigorta yaptırmanız halinde %5 oranında bir ceza ödemeniz gerekmektedir. Bu koşullarda dikkat edilmesi gereken bir detay bulunmaktadır, Sigorta yenileme tarihi hafta sonuna denk geliyor ise poliçe yenilemenizi ilk iş gününde yaptırmanız şartı ile gecikme cezası uygulanmamaktadır.

Trafik Sigortası Gecikme Cezaları ile Karşılaşma Durumları

Trafik Sigortası Gecikme Cezaları ile Karşılaşma Durumları
Sigorta Gecikme Cezaları ile Karşılaşma Durumları
  • Sigorta yaptırmadığınız veya süresini geciktirdiğiniz trafik ekiplerince tespit edildiğinde para cezası kesilir ve aracınız trafikten men edilebillir.
  • Bu sürecin sonrasında trafikten men edilen aracınız çekici ile otoparka çekilebilir ve çekici masraflarını da sizin ödemeniz gerekir.
  • Sigorta yenileme zamanını bir gün bile geçirdiğiniz durumda ise gecikme faizi uygulanmaya başlar ve poliçenizi yaptırana kadar ceza artarak devam eder.
  • Gecikme faizinin işlendiği bu sürecin sonunda gecikme faiz masrafları yeni yaptırdığınız poliçeye yansıtılır. Bu sebeple ödemekten kaçınma gibi bir durumunuz oluşamaz.

Devlet tarafından zorunlu tutulan sigorta yaptırılmaması bir yana geciktirilmesi hali de farklı oranlarda cezalar içermektedir. Sigorta şirketleri herhangi bir cezai yaptırımla karşı karşıya kalınmaması için trafik sigortası yaptırmayı mümkün kılmaktadır. Sigorta şirketlerinin bir çoğu, trafik sigortanıza dair tüm detayları takip ederek yenilenmesi gerektiğinde hatırlatma yaparak sizleri olası bir ceza veya maddi kayıplardan korumaktadır.

KanewsTrafik Sigortası Cam Kırılmasını Karşılar mı?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Trafik Sigortasının Süresi Geçerse Ne Olur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!