Trafikte Cezalar Kadar Teşvik de Önemli

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Sigorta primlerinin hesaplanmasında sürücünün ceza puanına göre artırım yapılabilecek. Sigorta primlerinde kurallara...

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Sigorta primlerinin hesaplanmasında sürücünün ceza puanına göre artırım yapılabilecek. Sigorta primlerinde kurallara uyanlara sigorta primlerinde indirim yapılarak teşvik verilmeli. Aksi halde bu sistem sadece sigorta şirketlerini korumaktan öteye gitmez” dedi.

Trafik sigorta primlerinin risk değerlendirilmesinde, primin artırılması gibi düşürülmesinin de sağlanması gerektiğini vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Sigorta primlerinin tespitine ilişkin yapılan yeni düzenlemede, risk değerlendirmesinde trafik kuralları ihlalleri sonucu sürücülere uygulanan ceza puanları, ehliyete el konulması gibi durumlar sigorta primlerinin artmasına neden olabilecek. Bu düzenleme gayet olumlu. Fakat aynı şekilde trafik kurallarına uyan, ceza puanı düşük ya da hiç olmayan sürücüler de ödüllendirilmeli. Bu sürücülere sigorta primlerinde indirim sağlanması, sürücüleri trafik kurallarına daha çok uyulmasına teşvik eder. Vergi sistemimizde olduğu gibi böyle bir teşvik sigorta primlerinde de uygulanabilir” şeklinde konuştu.

Trafik sigorta primlerinin hesaplanmasında ceza puanına göre artırıldığı gibi cezası düşük olanlarda da indirime gidilmesi gerektiğini belirten Palandöken, “Sigorta primlerinin hesaplanmasında sürücünün ceza puanına göre artırım yapılabilecek. Sigorta primlerinde kurallara uyanlara sigorta primlerinde indirim yapılarak teşvik verilmeli. Aksi halde bu sistem sadece sigorta şirketlerini korumaktan öteye gitmez” dedi.

“Her yıl en az 1 milyon trafik kazası oluyor”

Tarafların kendi aralarında anlaşarak tuttuğu tutanaklarla birlikte, her yıl 1 milyonu aşkın trafik kazasının gerçekleştiğini hatırlatan Palandöken, “Ülkemizde her yıl en az 1 milyon trafik kazası oluyor. Bu kazaların yüzde 65’i tarafların kendi aralarında anlaşarak tutanak tanzim ettiği maddi hasarlı trafik kazalarından oluşuyor. Dolayısıyla trafik ceza puanı yüksek sürücülerden, yüksek trafik sigortası primi almak yalnızca sigorta şirketlerini memnun eder. Diğer açıdan bakarak ceza puanı düşük sürücüler için akaryakıt, sigorta primleri gibi kalemlerde ödül niteliğinde kampanyalar da sunulmalı. Bu şekilde trafik kazaları her geçen gün azalacak, yalnızca sigorta şirketleri değil trafikte kurallara uyan sürücüler de kazanmış olacaktır. Aynı zamanda ceza puanı yüksek olan sürücülerin sayısı da azalacaktır” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Trafikte Cezalar Kadar Teşvik de Önemli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!