TRT müfettişlik alım ve sınav şartlarında değişiklik yapıldı

TRT kurumu teftiş kurulu başkanlığı’nın kuruma personel alma yetkisi kaldırıldı. Müfettişlik sınav şartlarında bir çok değişiklik yapılırken yaş şartı da uzatıldı. İşte yapılan değişikliklerin tüm ayrıntıları.

23481
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın Görevleri kapsamında Kurula personel alınması, yetiştirilmeleri, yükselmeleri konularında Genel Müdürlük nezdinde girişimlerde bulunma yetkisi kaldırıldı. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik değişikliğinin tüm detaylarını My Memur olarak sizler için inceledik. Başmüfettişliğe atanma, başkana vekâlet ve yardım başlıklı kısımda yapılan değişiklik ise şu şekilde: Başmüfettişliğe, yardımcılık dâhil en az 10 yıl denetim elemanı olarak görev yapmış müfettişler arasından atama yapılır. Başkan geçici sebeplerle görevden ayrıldığında, yerine Refakat Müfettişlerinden biri Genel Müdür onayı ile vekâlet eder. Teftiş Kurulu Başkanı, kendisine yardımcı olmak üzere yeterli sayıda müfettişi, Genel Müdür onayı ile Refakat Müfettişi olarak görevlendirebilir.

Başmüfettişliğe atanma eski hali şu şekilde idi: Başmüfettişliğe, TRT Teftiş Kurulunda müfettiş yardımcılığı dahil en az on yıl görev yapmış müfettişler arasından atama yapılır. Başkan geçici sebeplerle görevden ayrıldığında, yerine Başkanlığa tayin şartlarını taşıyan Refakat Müfettişlerinden biri Genel Müdür onayı ile vekâlet eder. Teftiş Kurulu Başkanı, kendisine yardımcı olmak üzere yeterli sayıda müfettişi, Refakat Müfettişi olarak görevlendirebilir. Refakat Müfettişlerinin görev alanları Başkan tarafından belirlenir ve duyurulur. Refakat Müfettişliği süresi en fazla bir yıl olup, süresi dolanlar yeniden görevlendirilebilir.

Teftiş programının uygulanması ile ilgili hususlar Başkanlıkça hazırlanacak “Teftiş Programı Uygulama Talimatı” ile belirlenirken artık teftiş programının uygulanmasına yönelik Teftiş Programı Uygulama Talimatı Başkanın teklifi Genel Müdürün onayı ile belirlenecek.

Müfettişliğe girişte üç yıllık müfettiş yardımcılığı staj dönemini tamamlayan ve yeterlik sınavını kazananlar müfettiş olarak atanmasının dışında ayrıca mesleğe yarışma ve yeterlik sınavı ile girerek Başbakanlık, Bakanlık, Müsteşarlık, Başkanlık ve bağımsız Genel Müdürlüklerde Türkiye düzeyinde teftiş, denetim ve inceleme yetkisine haiz bulunan müfettiş/başmüfettiş, denetçi/başdenetçi, kontrolör/başkontrolör unvanlarını ihraz etmiş olanlar başmüfettiş veya müfettiş kadrosuna naklen atanabilirler. Ancak bu şekilde atanan müfettiş sayısı 30 kişiyi geçemez. Müfettişlikten istifa ve nakil yoluyla ayrılanlardan talepleri uygun görülenler, Genel Müdür onayı ile tekrar müfettişliğe atanabilirler. Bu şekilde müfettişliğe dönenler kıdem bakımından dönemlerinin sonuna alınırlar.

Giriş sınavının yapılacağı tarih ve yerler ile giriş şartları günlük iki gazete, radyo ve televizyondan en az iki defa duyurulurken artık pozisyonların sayısı, unvan ve dereceleri, koşulları, KPSS puan türü ya da türleri ve asgari puanları, sınavın yeri, zamanı, içeriği ve değerlendirme yöntemiyle diğer hususlar Resmî Gazete ile Devlet Personel Başkanlığının ve TRT Genel Müdürlüğünün internet adreslerinden duyurulur.

Daha önce Sınavın açıldığı yılın Ocak ayı başında 30 yaşını doldurmamış olmak (Askerliğini yapmış olanlar için bu sınıra 2 sene eklenirken artık sınavın açıldığı yılın Ocak ayının 1 inci günü itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmak gerekiyor.

Ayrıca son olarak Müfettişlik Güvencesi ve Kıdem bölümüne Nakil yoluyla atanan müfettişlerin önceki kurumlarında denetim hizmetinde geçen süreleri kıdem hesaplamasında yukarda belirtilen naklen atanma şartları dikkate alınacağı belirtildi. 18 Ağustos 2016 Tarihli ve 29805 Sayılı Resmî Gazete için TIKLAYINIZ.

 

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!