1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. TSK Bedelli Askerliğe Bu Nedenlerden Dolayı Karşı
TSK Bedelli Askerliğe Bu Nedenlerden Dolayı Karşı

TSK Bedelli Askerliğe Bu Nedenlerden Dolayı Karşı

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz yaptığı açıklamada yaş sınırının 30 yaş olması durumunda 400 Bin, 29 yaş olması durumunda 450 Bin, 28 yaş

A+A-

Hatırlayacağınız gibi Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından bedelli askerlik ile alakalı “Son kararı Başbakan verecek.” cümleleri sonrası bedelli askerlik gündeme yine oturdu.

Bedelli Askerliğin G-20 Zirvesi için Avustralya'da bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu'na sorulması ile Başbakan "Değerlendirmemiz Devam Ediyor." cümlelerini kurmasıyla yüzbinlerce kişinin umudu yeniden yeşerdi.3133. Aslında beklenen sayı daha yüksekti.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz yaptığı açıklamada yaş sınırının 30 yaş olması durumunda 400 Bin, 29 yaş olması durumunda 450 Bin, 28 yaş olması durumunda 534 Bin, 27 yaş olması durumunda 600 bin, 26 yaş olması durumunda, 750 bin, 25 olması durumunda ise 917 bin başvuru olacağını belirtmişti. Şuan düşünülen yaş sınırı ise duyumlara göre 27 yaş gibi düşünülüyor. Ödenecek rakamın ise 20 Bin civarı olduğu konuşuluyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Avustralya'dan döndüğünde muhtemelen bazı kararlar alınacak ve bedelli askerlikle alakalı bazı hususlar gerçekleşecek. Öncelikle bedelli askerlik uygulaması kesin çıkacak mı? bu durum belli olacak. Daha sonra ise detaylar.

Fakat Genelkurmay bedelli askerliğe bir çok nedenden dolayı karşı çıkıyor. Milliyet  tarafından bu nedenler şu şekililde sıralandı;

* Genelkurmay, bugüne kadar dört kez hayata geçirilen bedelli askerlik uygulamalarından alınan sonucun beklentilerin altında kaldığını, başvuru sayısının her seferinde hesaplanandan düşük olduğunu vurguluyor. Bu çerçevede 500 binin üzerinde ifade edilen başvuru beklentisinin, kararın çıkması halinde maksimum 100-150 bin aralığında kalacağı görüşü hakim.

* Bedelli askerlik uygulamasının, askerliğini normal koşullarda yapanlar üzerinde moral-motivasyon açısından olumsuz etkisi olduğunun sahadan yansıyan bilgilerle teyit edildiği savunuluyor.

* Genelkurmay, bedelli askerlik uygulamasının psikososyal etkilerinin de dikkate alınması gerektiği görüşünde. Maddi olanağı olmayanlar açısından yarattığı eşitsizliğin altı çiziliyor.

* Bedelli uygulamasının, alanında yetişmiş, uzman personel ihtiyacının karşılanmasını sekteye uğratabileceği savunuluyor. Örneğin uzman takip ya da alanında yükselmiş mühendise ihtiyaç duyulduğu, buna karşın yedek subay olarak askerlik hizmetini yapabileceklerin bedelli uygulamasını bekledikleri belirtiliyor.

* Genelkurmay, askerlik sürelerinin kısaltılmasının ardından, özellikle kısa dönem askerlik yükümlülerinin iç güvenliğin sağlanmasındaki katkısının da zaman içinde azaldığı görüşünde.

* Karargah, konjonktürel olarak da bedelli kararının sakıncalı olduğunu düşünüyor. Irak ve Suriye merkezli gelişmelere, IŞİD tehdidine ve bıçak sırtındaki iç güvenlik zorunluluklarının yarattığı hassas ortama ve mevcut personel sayısına dikkat çekiliyor.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.