TSK İç Hizmet Yönetmeliği Değişti! 14 Mayıs 2018

14 Mayıs 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanan Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Yönetmeliği değişikliği ile sözleşmeli er ve erbaşlar için yeni düzenlemeler getirildi.

42916
Daha Fazla Göster

Milli Savunma Bakanlığı Türk Silahlı Kuvvetleri iç hizmet yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik 14 Mayıs 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik değişikliğine dair detaylar şu şekildedir.

Sözleşmeli er ve erbaşların izinlerine düzenleme! “Kendisinin veya ailesinin ikamet ettikleri garnizonlara dağıtım olup, evci çıkanların evcilik işlemleri iptal edilir ve dağıtımları başka garnizonlara yapılır” maddesi kapsamından sözleşmeli erbaş ve erler çıkartıldı.

TSK iç hizmet yönetmeliğinde yapılan düzenleme ile annesi, babası, eşi ile evli erkek ve kız kardeşlerinin geçici veya daimi ikamet ettiği yerlerde görev yapan sözleşmeli erbaş ve erlere birlik ihtiyaçları dikkate alınarak gece yatısı izni verilebilecek

Hastalanan er ve erbaşlar hakkında yapılacak işlemler bölümüne cenaze giderleri de eklendi. Cenaze giderleri; yıkama, defin, tabut, din adamı, kabir yeri ve kabir açma masraflarıdır. Cenaze giderleri, cenazenin defnedildiği yerin en yüksek rayicine göre ödenir. Cenaze sahiplerine acil ihtiyaçlarına binaen, cenaze masraflarına sarf edilmek ve bilahare mahsubu yapılmak üzere 5018 sayılı Kanun ve ikincil mevzuat uyarınca yeteri kadar avans harcama yetkilisi mutemedine verilir.

Askerlik hizmetini yapmakta iken vefat eden erbaş ve erlerin mezarlarının yapım giderleri ilgisine göre Millî Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı veya Sahil Güvenlik Komutanlığı bütçesinden karşılanır.

Şöyle ki: Askerlik hizmetini yapmakta iken vefat eden erbaş ve erlerin mezar yapım giderleri, cenazenin defnedildiği yerin en yüksek rayicine göre bir defaya mahsus olmak üzere cenaze sahibine ödenir. Cenaze sahibi mezar yapım giderlerine ait masraf faturalarını getiren, kimliği vesikalarla bilinen hakiki şahıstır.

Mezar yapım giderleri, cenazenin defnedildiği yerin ilgisine göre Garnizon Komutanlığı, Jandarma Komutanlığı veya Sahil Güvenlik Komutanlığına (Sahil Güvenlik Komutanlığı bulunmayan yerlerde Jandarma Komutanlığına) başvuran cenaze sahibine ilgili muhasebe birimince ödenir.

Askerlik hizmetini yapmakta iken vefat eden ve 3 Ekim 2016 tarihli ve 2016/9430 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Şehitlik Yönetmeliği hükümlerine göre şehitliklere defnedilmesine karar verilen erbaş ve erlerin mezar yapımına ilişkin işlemlerde Şehitlik Yönetmeliği esas alınır.”

Askeri Okullarda Nöbet bölümünde de değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklikle Okul nöbetçi amirliği; okulda mevcut binbaşı ve yarbaylar arasında. (Zaruri hallerde yüzbaşılar da dahil edilebilir.) Okul nöbetçi subaylığı okulda mevcut asteğmen ile yüzbaşılar arasında tutulacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
TSK İç Hizmet Yönetmeliği Değişti! 14 Mayıs 2018

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!