1. HABERLER

  2. MEVZUAT

  3. TSK, MİT, EGM Taşınır Mal Yönetmeliğinde Değişiklik
TSK, MİT, EGM Taşınır Mal Yönetmeliğinde Değişiklik

TSK, MİT, EGM Taşınır Mal Yönetmeliğinde Değişiklik

Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli İstihbarat Teşkilatı Ve Emniyet Genel Müdürlüğü Taşınır Mal Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 30 Ocak 2015 Resmi gazete

A+A-

Türk Silahlı Kuvvetleri, Millî İstihbarat Teşkilatı Ve Emniyet Genel Müdürlüğü Taşınır Mal Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

MADDE 1- 21/6/2010 tarihli ve 2010/616 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Türk Silahlı Kuvvetleri, Millî İstihbarat Teşkilatı ve Emniyet Genel Müdürlüğü Taşınır Mal Yönetmeliğinin 10 uncu maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(3) Aşağıda belirtilen taşınır mallar için taşınır mal işlem belgesi düzenlenmez.

a)            Satın alındığı andan itibaren tüketimi yapılan elektrik, su, doğalgaz, kum, çakıl, bahçe toprağı, bahçe gübresi, çim tohumu, fidan, fide, çiçek ve benzeri maddeler.

b)           4/1/2002 tarihli ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 22 nci maddesinin birinci fıkrasının (f) bendi kapsamında hastalara özgü olarak alman ve alındığı anda ameliyat esnasında sarf edilen tıbbi sarf malzemeleri.

c)            Makine, cihaz, taşıt ve iş makinelerinin servislerde veya servislerin mahallinde yaptıkları bakım ve onarımlarında kullanılan yedek parça, yağ, antifriz, hidrolik ve benzeri madde ve malzemeler ile sivil akaryakıt satış istasyonlarından alınarak doğrudan taşıtların depolarına konulan akaryakıt, likit gaz (LPG) ve yağlar.

ç) Kısa sürede tüketilen mutfak tipi ve sanayi tipi tüpler, yangın söndürme tüpleri gibi her türlü gaz dolumları ile toner, yazıcı kartuşları ve benzeri dolumlar.

d)           Dergi ve gazete gibi süreli yayınlar ile arşivlerime niteliği olmayan kütüphane materyalleri.

e)           Bütçenin temsil ve tanıtma giderleri tertibinden makam için alman yiyecek ve içecekler.

f)            İkili veya çok taraflı uluslararası anlaşmalar (FMS, NSPA, BAAINBw ve benzeri) kapsamında tedarik edilen ve yurt dışında yaptırılması zaruri olan bakım, onarım, revizyon, modernizasyon ve test faaliyetlerinde kullanılmak amacıyla yurt dışında depolanmak üzere tedarik edilen taşınırlar. ”

MADDE 2- Aynı Yönetmeliğin 12 nci maddesinin birinci fıkrasına birinci cümlesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki cümle eklenmiştir.

“Birim maliyet bedeli tespit edilemeyen ikili veya çok taraflı uluslararası anlaşmalar gereği FMS, NSPA, BAAINBw gibi organizasyon veya teşkilatlardan yapılan alımlar ile Millî Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından yürütülen projeler kapsamında teslim alman taşınırlar iz bedeli üzerinden, projenin sona ermesiyle birim maliyet bedeli belirlenebilen gemi, denizaltı, uçak ve benzeri ana sistemlerin oluşması halinde ise bu taşınırlar maliyet bedeli ile kayıt altına alınır.”

MADDE 3- Aynı Yönetmeliğin 14 üncü maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “en az üç kişiden” ibaresi “en az üç ve tek sayıda kişiden” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 4- Aynı Yönetmeliğin 27 nci maddesi başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Taşınır malların geçici tahsisi ve alınması

MADDE 27- (1) Taşınır mallar, ilgili mevzuat hükümleri uyarınca geçici olarak tahsis edilebilir ve alınabilir. Geçici tahsis edilen veya alınan taşınır mallar ayrıca tutulan kayıtlarda izlenir.”

MADDE 5- Sayıştay’ın görüşü alınarak hazırlanan bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 6- Bu Yönetmelik hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

30 Ocak 2015 Tarihli ve 29252 Sayılı Resmi Gazete

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.