TSK Personel kanunu değişikliği neler getirdi

Türk Silahlı Kuvvetleri TSK Personel Kanununun da gerçekleştirilen değişiklik ile neler değişti? TSK Personeline İtibari Rütbe nedir, TSK Üstün Başarı Kıdemi Sayısı değişikliği ve tüm detaylar haberimizde yer alıyor.

23168
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Silahlı Kuvvetleri TSK Personel Kanununun da yapılan değişiklik bugün resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak Başbakanlığa gönderilen Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 14 Temmuz 2016 Tarihli ve 29770 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Peki, 6722 sayılı kanun TSK Personeline ne getiriyor ya da ne götürüyor. Şimdi bunlara göz gezdirmeye çalışalım. 6722 sayılı kanun kanuna göre TSK personeli üst rütbelerde yığılmaların önlenmesi için üsteğmen rütbesinde üstün başarı kıdemi verilmesi uygulamasına son verildi. Üstün başarı değerlendirilmesi için sicil notu ortalaması şartı yüzde 90 iken 95’e çıkarıldı.

TSK Personeline İtibari Rütbe; 6722 sayılı kanun ile birlikte Ülke dışında geçici ya da sürekli görevli olan subay ve astsubaylar bazı durumlarda rütbesinin bir üst rütbesini alabilecekler. İtibari rütbe yurtdışında görevli olan personelin görevli olduğu süre içerisinde geçerli olacak. Yurtdışı görevleri sona eren subay ve astsubaylar eski rütbelerine geri dönecekler. İtibari rütbe alan subay ve astsubayların özlük haklarında, maaş ve tazminatlarında bir değişiklik gerçekleşmeyecek.

Üstün Başarı Kıdemi Sayısı Düştü; Üstün Başarı Kıdemi sayısı ise 6 iken yapılan değişiklik ile 5’e düşürüldü. Kanun bugün itibariyle yürürlüğe girdi. Daha önce üsteğmen rütbesinde üstün başarı kıdemi alan subaylar, eski hükme tabi olacaklar.

Bakanlar Kurulu Tarafından TSK’ya Görev Verilebilinecek; 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11 inci maddesinde de değişiklik yapıldı. Yapılan bu değişiklik ile birlikte bazı durumlarda İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan teklif kapsamında Bakanlar Kurulu kararıyla TSK görevlendirilebilecek. Görevlendirme sonucu yapılan uygulamalar ve tüm konular Genelkurmay Başkanlığı tarafından belirlenecek.

Tazminat Davaları Ancak Devlet Aleyhine Açılabilecek; İl İdaresi Kanununun da yapılan değişiklik kapsamında TSK personeli ile mülki idare amirleri, kolluk kuvvetleri ve diğer memurlar ve kamu personeli kişisel kusur, haksız fiil veya diğer sorumluluk halleri de dahil olmak üzere kararları, işlemleri ve faaliyetleri nedeniyle tazminat davaları sadece devlet aleyhine açılabilecek.

TSK Personel Kanununun da bulunan Hukuki korumaya ilişkin düzenlemelerden, 14 Temmuz 2016 tarihi öncesi ilgili kanuna göre operasyona katılan TSK personeli, memurlar, geçici köy korucuları ve gönüllü korucular dahil diğer kamu görevlileri de yararlanabilecek.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!


Deprecated: Directive 'allow_url_include' is deprecated in Unknown on line 0