1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. TSM Sağlık Personellerine Bakanlıktan 2. Şok
TSM Sağlık Personellerine Bakanlıktan 2. Şok

TSM Sağlık Personellerine Bakanlıktan 2. Şok

Sağlık Bakanlığı Toplum Sağlığı merkezlerinde görevli sağlık personelinin canını sıkacak bir uygulamaya daha hayata geçiriyor.

A+A-

Bilindiği üzere Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu imzasıyla 1 Ocak 2015 tarihi itibari ile yürürlülüğe giren Aile hekimlerine,aile sağlığı elemanlarına,TSM ve ihtiyaç halinde 112 ve Hastanelerde Nöbet şartı getiren Aile Hekimliğinde Nöbet Hizmetleri Genelgesi yayımlanmıştı.

Aile Hekimleri ve Sağlık personeli henüz bu nöbet hizmetini kabullenememişken özellikle TSM'de görevli çalışanlara 2. bir iş yükü daha verilecek.Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliğinin 22.Maddesinin 4. fıkrasına göre,''Aile sağlığı merkezinde her üç aile hekimliği birimi için ilave bir sağlık personeli (ebe, hemşire, sağlık memuru, tıbbi sekreter gibi) müdürlük tarafından görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personelin çalışma usul ve esasları Kurum tarafından belirlenir.''hükmü Toplum Sağlığı Merkezlerinde devreye girecek.

Bahse konu yukarıdaki hükme göre,Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan her 3 aile hekimliği birimlerinde mevcut aile sağlığı elemanlarının yanına Toplum Sağlığı Merkezlerinden PDC fazlası sağlık personellerinden ilave bir ebe,hemşire,sağlık memuru ve tıbbi sekreteri Halk Sağlığı Müdürlüğünce görevlendirilecek.

MyMemur.Com olarak edindiğimiz bilgilere göre,önümüzde ki günlerde 81 il Valiliğince duyurulacak yazı ile TSM sağlık personeline ilave bir iş yükü daha omuzlarına yüklenecek.Ayrıca bu şekilde görevlendirilecek sağlık personeline hiç bir görevlendirme ücreti ve ilave ücret ödenmeyeceği gibi Aile Hekimleri bu personeli ASM'lerde her türlü işlerde görevlendirebilecek.

ASM'lerde görevlendirilecek sağlık personeline verilecek görevleri aile hekimleri vereceğine göre amirleri de aile hekimleri olacaktır.Bu şekilde görevlendirilecek sağlık personeli aile hekimliği ile sözleşme yapmayacağına göre ve 2014 yılında Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı Aile Hekimlerinin Kurum Amiri ve Başhekim Olamayacağına Dair görüş yazısına göre aile hekimlerinin sözleşme hükümlerine görev yaptıklarından sorumlu tabip ve başhekim olamayacağı sabit iken hiç bir ilave ücret almadan ve aile hekimlerinin emrinde her türlü işlerde görevlendirilmesi zulumdür,angaryadır.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.