1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. TTB " Hastaneler'de Manevi Destek Bilim Dışıdır"
TTB " Hastaneler'de Manevi Destek Bilim Dışıdır"

TTB " Hastaneler'de Manevi Destek Bilim Dışıdır"

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında geçtiğimiz günlerde imzalanan protokol ile Alakalı...

A+A-

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında geçtiğimiz günlerde imzalanan protokol haberini sizlerle paylaşmıştık.

Artık Din Görevlileri Hastaneler ‘de Manevi Destek Verecek

Sağlık Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında geçtiğimiz günlerde Hastanelerde Manevi Destek Sunmaya Yönelik İşbirliği Protokolü imzalandı. İmzalan Protokol ile birlikte Din görevlileri artık hastanelerde talep eden hastalara ve hasta yakınlarına manevi destek verecek.

Diyanet İşleri Başkanı yaptığı açıklamada 30-40 yıl geciken bir uygulama olduğunu ve yurtdışında bir çok yerde böyle bir uygulamanın olduğu belirtmişti.

Türk Tabipleri Birliği TTB Başkanı Beyazıt İlhan ise; uygulamanın bilim dışı olduğunu, yurtdışında yapılan her şeyin doğru anlamına gelmediğini, psikolojik desteğin de sağlık personellerinin işi olduğunu ve hastanede din görevlisi bulunmasının hastayı ve hasta yakınlarını olumsuz etkileyebileceğini belirtti.

Diyanet İşleri Başkanlığı İmam ve Din görevlilerinin ölümle alakalandırılmasının doğru olmadığı, İmamların canlılarla ilgilendiğini ve bu algının değiştirilmesi gerektiğini görüşünde.

My memur Olarak; naçizane fikrimizi belirtmek isteriz. Biz çoğunluğu Müslüman olan bir ülkede yaşıyoruz. Günahlardan en büyüklerinden biride, herkes tarafından bilinir ki Allah’a isyan etmektir. İnsanın başına beklenmedik bir hastalık geldiğinde (bunu adına kanser diyelim) İnanın burada aslında bir çok insan isyan boyutuna giriyor. Aslında Biliriz ki; Bakara Suresi 216. Ayet “Sizin için şer görünende hayır, hayır görünende şer vardır. Siz bilmezsiniz Allah bilir.”

Ama kendimizin, çocuğumuzun, eşimizin, akrabamızın başına bir hastalık geldiğin de, ,isyan etme boyutuna geliniyor. En Büyük sınavlardan birinin hastalık olduğunu Hz Eyyub Aleyhisselam’dan biliyoruz. Neyse Uzattık.

Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Zafer Çukurova İnsanlar özellikle hayatlarının son döneminde inançlarına yönelik bilgi almak ve dini görevlerini yerine getirmek istiyorlar. Manevi destek bunun içi önemli olacak” şeklinde bir açıklama yaptı. Bu duruma da katılıyoruz. Zaten Manevi destek için 20 ilahiyat mezunu Diyanet personelinin eğitime alındığını biliyoruz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.