TTK İşçileri ve Zonguldak Halkı Özelleştirmeye karşı birlik oldu

Zonguldak’ta Dün yapılan eylemde 6000 Maden işçisi ve Zonguldak halkı TTK’nın özelleşmesine karşı protesto için toplandı.

23178
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz Gün Türkiye Taş Kömürü kurumunun Karadon Müessesinin kapatılmasına karşı GMİS’ önderliğinde maden işçileri ve Zonguldak halkı eylem düzenledi. Zonguldak Emniyet Müdürlüğü geniş güvenlik önlemleriyle eylem olaysız son buldu. Madenci anıtında yapılan eylem Valiliğin önüne yürüyüş ile son buldu.

16 Haziranda Karadon müessesine Özelleştirme İdaresi Başkanlığının gönderdiği yazı ile Envanter listesinin istendiği ve özelleştirme kapsamına alınması için karar alınmıştı. 16 Hazirandan itibaren Zonguldak’ta tansiyon yükselmişti. Geçtiğimiz günlerde yapılacak olan eylem Atatürk Havalimanı terör saldırısı sebebi ille ileri bir tarihe alınmıştı. TTK maden işletmelerinde çalışan 6000 Maden işçisi Zonguldak esnafı ve halkı hep birlikte hükümete TTK’nın özelleşmesinin yanlış olduğuna karşı protesto düzenlediler. Zonguldak halkının görüşlerini aldığımızda TTK’nın özelleşmesinin yeni şehitler doğuracağını özel şirketlerin yeteri kadar önlem almadıklarına dikkat çekiyorlar. Daha önceki yıllarda Zonguldak halkının madenlerde 5000 maden şehidi verdiğini ve daha çok maden şehitlerinin önüne geçilmesi yerine Bazı yerli iş adamlarına TTK’nın en iyi ve en verimli müessesinin peşkeş çekildiğini belirtiyorlar. Soma ve Ermenek’te geçtiğimiz yıllardaki gibi Maden şehitlerinin olacağı kaygısında olan halk devletin TTK’nın özelleştirilmesi yerine ettiği zararın minimum seviyelere çekilmesinin doğru olacağını belirtiyor.

Madenci Anıtında TTK’nın özelleştirilmesine karşı toplanan gruba seslenen Genel Maden İş Sendikası Genel Başkanı Ahmet Demirci 1990-1994 de olduğu gibi Zonguldak’ın üzerinde Karabulutlar dolaştığını ama Madenci ve Zonguldak halkının bunlara karşı duracağını söyledi. Açıklamasına devam eden Ahmet Demirci Uluslararası Tekeller ve Yerli işbirlikçileri kendi kazançlarını yükseltmek için Madencileri, Zonguldak Halkını ve Bölge İnsanını, İşsizliğe, Açlığa ve yoksulluğa sürüklemekten geri adım atmıyor. Geçtiğimiz Günlerde bunun ilk adımı attılar. TTK’nın can damarı Karadon müessesimizi özelleştirme adı altında Yerli işbirlikçilere peşkeş çekilmek isteniyor. Karadon TTK’nın bel kemiğidir. Biz buna izin vermeyeceğiz. TTK’nın özelleştirilmesi girişimlerinden vazgeçildiği resmen açıklanıncaya kadar eylemlerimiz devam edecek. Son nefesimize kadar mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Eğer Ekmeğimize aşımıza bu tehditler devam ederse Sesimizi Yeraltından 8 Şiddetinde Deprem Gibi duyururuz açıklamasında bulundu.

Yürüyüşe devam eden 6000 Madenci ve Zonguldak halkı Sloganlarında ‘’ Vur vur inlesin, Ankara dinlesin’’ ve ‘’ Halk burada Vekiller nerede’’ sloganlarıyla Valilik önüne yürüdü. Valilik önünde olaysız şekilde eylem bitti. Eğer sizde Zonguldak ve TTK maden işçisine destek vermek istiyorsanız Change.org ve Diğer eylemlere katılabilirsiniz. Change Orgda destek vermek için TIKLAYINIZ.

Madenci eyleminden görüntüler

dsc_0376-001.jpgdsc_0382-001.jpgdsc_0383-001.jpgmaden-iscisi-001.jpg

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!