1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. TÜED’den Emeklilerin Ek Ödeme Oranlarının Yükseltilmesini Talebi
TÜED’den Emeklilerin Ek Ödeme Oranlarının Yükseltilmesini Talebi

TÜED’den Emeklilerin Ek Ödeme Oranlarının Yükseltilmesini Talebi

Türkiye Emekliler Derneği tarafından yapılan basın açıklamasında emeklilerin ek ödeme oranlarının % 5’ten %’de 10’a çıkarılması talep edildi. Detaylar My Memur haberde.

A+A-

Türkiye Emekliler Derneği tarafından yapılan açıklamada emekli ve çalışanlar için vergi iadesinin yerine getirilen ek ödeme uygulamasındaki yüzde 4-5'lik oranın yüzde 10'a yükseltilmesini talep edildi. Emekliler ek ödeme oranlarının yükseltilmesi istemekteler. Emeklilerin taleplerinin gündeme gelmesi adına My Memur olarak bizler de desteğimizi vermek istiyoruz.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, yaptığı açıklamada, 2006'daki değişiklikle emeklilere ve çalışanlara uygulanan vergi iadesinin kaldırıldığını anımsatarak buna gerekçe olarak, fiş toplanması, zarf doldurulması ve denetimdeki zorluğun gösterildiğini belirtti.

Vergi iadesi uygulamasının yerine, ek ödemenin getirildiğini hatırlatan Ergün, ek ödeme uygulamasında yüzde 4-5 arasında değişen oranların belirlendiğini kaydetti.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, ek ödeme oranlarının bugünün şartlarında çok düşük kaldığını vurgulayarak, vergi iadesinin yerine getirilen ek ödeme uygulaması bizi fiş toplamaktan ve zarf doldurmaktan kurtardı ama yüzde 4-5'lik düşük oranlar nedeniyle gelirlerimizin düşmesine sebep olduğunu belirtti.

Emeklilerin ek ödemeleri aylık 50, 60 ve 80 TL olarak belirtildi. Emeklilere yapılan ek ödemelerin, çalışanlara yapılan ödemelerin çok gerisinde kaldığına işaret eden Ergün’ün açıklamalarının devamı şu şekildedir:

Çalışanlara vergi iadesinin karşılığı olarak uygulanan asgari geçim indirimi, bekar bir işçi için 220 lira. Çalışanlarda en düşük vergi indirimi tutarı 220 lirayken 1000 lira aylığı olan emeklinin yüzde 5 karşılığı ek ödemesi, ayda sadece 50 lira, 1500 lira aylık alan bir emeklinin yüzde 4 karşılığı ek ödemesi aylık 60 lira, 2 bin lira aylık alan bir emeklinin ek ödemesi yüzde 4 karşılığı aylık 80 liradır.

Böyle bir tablo karşısında çalışanlarla aynı oranda KDV ve ÖTV ödeyen emeklilerin ek ödeme oranlarının ivedilikle yükseltilmesinin gerekliliği bir kez daha vurgulandı.

Ödenen ve iade edilen vergilerin adil olması gerektiğini savunan Genel Başkan Ergün, vergi teşviklerinin genişlediği bir dönemde birine kaşıkla diğerine kepçeyle vergi iadesi yapılmasını hakkaniyetli bulmadıklarını belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler