1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. TÜİK 82 Milyon Vatandaşı Vejetaryen Sanıyor
TÜİK 82 Milyon Vatandaşı Vejetaryen Sanıyor

TÜİK 82 Milyon Vatandaşı Vejetaryen Sanıyor

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK Mayıs ayı enflasyon oranını açıkladı. BASK tarafından yapılan dikkat çekici açıklamayı My Memur olarak gündeme getiriyoruz: TÜİK 82 milyon vatandaşı vejetaryen sanıyor!

A+A-

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu “BASK” tarafından 2019 yılı Mayıs ayı enflasyon rakamlarının TÜİK’te açıklanmasından sonra önemli açıklamalarda bulunuldu.  BASK Genel Başkanı Bayram Zengin memur ve emeklilerinin  merakla beklediği Mayıs ayı enflasyon oranının yüzde 0,95 artışla açıklanmasının TÜİK’in bir mucizesi olduğunu belirterek, TÜİK’in vejetaryen mevsimini başlattığı belirtildi.

MEMUR VE EMEKLİLER İÇİN % 1 ENFLASYON FARKI ZAMMI

TÜİK tarafından açıklanan  rakamlara göre Mayıs ayı enflasyon oranı (TÜFE)  % 0.95 artarak, 2019 yılının ilk 5 aylık enflasyon oranı % 4,89 olarak gerçekleşmiştir. Bu durumda memur ve emeklileri için % 1 oranında enflasyon alacağı doğmuştur denildi.

TÜİK RAKAMLARI NE ANLAMA GELİYOR?

TÜİK tarafından açıklanan rakamlar analiz edildiğinde ortaya ilginç sonuçlar çıkmaktadır. Mayıs ayında gıda ve alkolsüz içecekler gurubunda enflasyon oranı % 1,18 düşmüş gösterilmektedir. Ramazan ayında tüketici enflasyonunun düşürülmüş olması oldukça manidardır.

2019 yılının ilk beş ayında, harcama gurubunun dörttebir’ine karşılık gelen gıda ve alkolsüz içecek harcamalarındaki artışın % 10,23 olması ayrıca düşündürücüdür.

Çünkü bu oran memur ve emeklinin mutfak enflasyonudur. Mutfak enflasyonunun yıllık oranı ise % 28,44 olarak ve yıllık en fazla artış gösterilen gurup olarak açıklanmasına rağmen Mayıs ayında ve Ramazan olmasına rağmen % 1.18 düşüş gösterilmesi TÜİK’in enflasyon hesaplamada vejetaryen mevsimini başlattığını göstermesi bakımından ilginçtir.

Gıda ve alkolsüz içeceklerde yıllık artış % 28,44 ile yıllık enflasyonun 9,73 puan üzerindedir. TÜİK’in açıkladığı ısmarlama oranlar bile memur ve emekli için mutfaktaki yangının büyümeye devam ettiğini göstermektedir.

TÜİK’İN 82 MİLYONU VEJETARYEN GÖSTERMESİ SEBEPSİZ DEĞİL

TÜİK’in bazı dönemlerde 82 milyon vatandaşı vejetaryen göstermesi sebepsiz değildir. Bilindiği gibi TÜRK-İş ile Hükumet arasında 2019-2020 yılları için toplu sözleşme görüşmelerindeki sorun devam etmektedir. 1 Ağustos 2019 tarihinde de memurlarla Hükumet arasında 3 milyon 250 bin memur ile 2 milyon memur emeklisi 2020-2021 yıllarını kapsayacak toplu sözleşme görüşmeleri başlayacaktır.

Yıllardır büyümeden refah payı alamayan  memur ve emeklilerine de, kamu işçilerine de toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde  TÜİK üzerinden mesaj vermek kimsenin haddi değildir açıklamasında bulunuldu. BASK tarafından yapılan açıklamada TÜİK’in enflasyon oranları ile oynayarak, haklı talepleri hafifletmek gibi bir görevi yoktur ve olamaz denildi.

MEMUR VE EMEKLİLERİNİN MAYIS 2019  KAYIPLARI NE KADAR?

Ocak ayında memur ve emeklilerinin aylıklarına yapılan % 4’lük artış, dönemin bitmesine  bir ay kala erimiş, memur ve emeklileri alacaklı hale gelmiştir.

BASK/AR-GE Birimi tarafından yapılan araştırmaya göre; TÜİK’in  açıkladığı Mayıs ayı enflasyon oranına kapsamında (aile ve çocuk yardımı hariç) bazı unvanlardaki memurların kayıpları özeti şudur:

12/1 derece ve kadrodaki bir hizmetlinin  Ocak ayında aylığındaki 113,81 TL’lik artışa karşı Mayıs ayı enflasyon kaybı 157,22 TL olmuş, hizmetli 43,40 TL alacaklı hale gelmiştir.

9/1 derece ve kadrodaki  bir memurun aylığında Mayıs ayındaki erime miktarı  168,48 TL, enflasyon alacağı 46,51 TL’dir

7/1 derece ve kadrodaki  bir öğretmenin aylığında Mayıs ayındaki erime miktarı  191,07 TL, enflasyon alacağı 52,75 TL’dir

8/3 derece ve kadrodaki  bir pratisyen doktorun aylığında Mayıs ayındaki erime miktarı  275,54 TL, enflasyon alacağı 76,07 TL’dir

12/3 derece ve kadrodaki  bir hemşirenin aylığında Mayıs ayındaki erime miktarı  184,85 TL, ’ enflasyon alacağı 51,03 TL’dir

1/4 derece ve kadrodaki  bir mühendisin (büro) aylığında Mayıs  ayındaki erime miktarı  292,67 TL, enflasyon alacağı 80,80 TL’dir.

MEMUR VE EMEKLİLERİ ZOR DURUMDA

Resmi kurumların açıklamalarının da teyit ettiği gibi, başta memur ve emeklileri olmak üzere aylığından başka geliri olmayanlar için aile sorumluluklarını yerine getirme oldukça zorlaşmıştır. Tüketici kredi faizleri yükselerek iki katına çıkmış, takibe düşen kredi mağdurlarının sayısı artmıştır.

Son iki yılda  fert başına düşen gelir dolar bazında 2 bin 30 $ azalmıştır. Memurlar bir bayrama daha buruk girmektedir. Ramazan Bayramına girerken, kamuda ikramiye almayan tek kesim de memurlar olmuştur. Memur ve emeklilerini zor günler beklemektedir.

Nisan 2019 döneminde bankacılık sektörünün net karının 16 milyar 595 milyon lira olması, külfeti çekenlerle nimeti paylaşanların kimler olduğunu göstermesi bakımından ibret vericidir açıklamasında bulunuldu.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
2 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler