1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Tüketici Hakem Heyetlerine 500 Raportör Alınacak
Tüketici Hakem Heyetlerine 500 Raportör Alınacak

Tüketici Hakem Heyetlerine 500 Raportör Alınacak

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketici Hakem Heyetlerine 500 Raportör Alınacak Alım Şartları Maaşlar Detaylar...

A+A-

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketici Hakem Heyetlerine Yüzlerce Raportör Alınacak Alım Şartları Maaşlar Detaylar.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın yaptığı açıklamalar şöyle;

Tüketici Hakem Heyeti Raportörlüğü Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi

28/05/2014 tarihinde yürürlüğe giren 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile Tüketici Hakem Heyetlerinde görev yapmak üzere 500 adet raportör kadrosu ihdas edilmiş olup, Kanun’un 72 nci ve 84 üncü maddelerine dayanılarak hazırlanan Tüketici Hakem Heyeti Raportörlüğü Yönetmeliği 27/11/2014 tarihli ve 29188 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu çerçevede;
 
Raportör kadrosuna atanabilmek için üniversitelerin hangi bölümlerinden mezun olunması gerektiği açıkça belirlenmiştir:
 
Tüketicinin hak arama yollarını kolaylaştırmak ve tüketici uyuşmazlıklarının daha hızlı ve daha etkin bir şekilde sonuçlanmasını sağlamak üzere oluşturulan Tüketici Hakem Heyetlerinde, üniversitelerin en az dört yıllık öğretim veren hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri ile adalet meslek yüksekokulu, yüksekokulların adalet, bankacılık ve sigortacılık programları, adalet ön lisans programı ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilen yurt içi veya yurt dışındaki öğretim kurumları ile en az iki yıllık yüksekokulların Bakanlıkça ihtiyaç duyulan ve sınav ilanında belirtilen bölümlerinden mezun olan kişilerin raportör kadrosuna atanmasının önü açılmıştır.
 
İhtiyaç duyulması halinde raportör olarak görevlendirilmeye ilişkin düzenleme yapılmıştır:
 
Tüketici şikayetlerinin yoğunlaştığı ve raportör sayısının yeterli olmadığı durumlarda illerde il müdürü tarafından il müdürlüğü personeli arasından, ilçelerde ise kaymakam tarafından ilçede görevli devlet memurları arasından yeterli sayıda raportör görevlendirilebilecektir.

Raportörlerin görev, yetki ve sorumlukları tek tek sayılarak yanlış anlaşılmaya izin vermeyecek şekilde açıkça düzenlenmiştir:
 
Tüketici uyuşmazlıklarının etkin ve hızlı bir şekilde çözümünü sağlamak üzere tüketici hakem heyetlerinin vazgeçilmez bir öğesi olan raportörlerin görevleri belirlenmiş ve mevcut durumda karşılaşılan bir takım görev ve yetki karmaşaları giderilmiştir.

Bu yıl sonuna kadar şikayetlerin yoğun olduğu il ve ilçe tüketici hakem heyetlerinde istihdam edilmek üzere belirli sayıda raportör alımı yapılacaktır.

27 Kasım 2014 tarihinde yayınlanan Tüketici Hakem Heyeti Raportörlüğü Yönetmeliği 'nin 5 ve 6 ncı maddesinde;

MADDE 5 – (1) Raportör kadrosuna atanabilmek için,

a) Üniversitelerin en az dört yıllık öğretim veren hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri ile adalet meslek yüksekokulu, yüksekokulların adalet, bankacılık ve sigortacılık programları, adalet ön lisans programı ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilen yurt içi veya yurt dışındaki öğretim kurumları ile en az iki yıllık yüksekokulların Bakanlıkça ihtiyaç duyulan ve sınav ilanında belirtilen bölümlerinden mezun olmak, şartı aranır.

(2) İl ve ilçe merkezlerine atanacak raportörlerin sayısı Genel Müdürlük tarafından belirlenerek Başkanlığa bildirilir.

MADDE 6 – (1) Raportör sayısının yeterli olmadığı illerde il müdürü tarafından il müdürlüğü personeli arasından, ilçelerde ise kaymakam tarafından ilçede görevli devlet memurları arasından yeterli sayıda raportör görevlendirilir.

(2) Raportör olarak görevlendirilen personele ilişkin bilgiler ve değişiklikler tüketici hakem heyeti başkanlığınca İl Müdürlüğüne derhal bildirilir.

(3) Raportörler yükseköğrenim görmüş kişiler arasından görevlendirilir. Yükseköğrenim görmüş kişinin bulunmaması halinde lise veya denkliği Milli Eğitim Bakanlığınca kabul edilen eğitim kurumlarından birini bitirmiş kişiler arasından görevlendirilir.

Bu Açıklamaların Ardından alımların yakın bir tarihte yapılması bekleniyor.

Kamu ve Özel Firmalara Ait Açık İş İlanları İçin Tıklayınız.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.