1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tüketiciler En Çok Sağlık Reklamlarını Şikâyet Etti
Tüketiciler En Çok Sağlık Reklamlarını Şikâyet Etti

Tüketiciler En Çok Sağlık Reklamlarını Şikâyet Etti

Reklam Kuruluna tüketicilerin yaptığı şikayetlerin çoğunluğunu sağlık ve kozmetik ürünleriyle ilgili reklamlar oluşturdu

A+A-

Tüketicilerin Reklam Kuruluna yaptığı şikâyetlerin çoğunluğunu sağlık ve kozmetik ürünleriyle ilgili reklamlar oluşturdu

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının internet sitesinden derlenen bilgilere göre, Reklam Kurulunun son toplantısında televizyon, gazete ve internette yayımlanan reklamlarla ilgili şikâyetler ele alındı. Toplantıda görüşülen 62 şikâyet dosyasının 25'ini gıda takviyesi, gıda ve kozmetik ürünleriyle ilgili reklamlar oluşturdu. Daha çok internet siteleri üzerinden reklamları yapılan gıda takviyesi ve kozmetik ürünleriyle ilgili konulan görüşen kurul, ele aldığı 25 dosyayla ilgili hem idari para cezası hem de reklamları durdurma karan aldı.

En çok şikâyet, gıda ve kozmetik ürünlerin tıbbi ürünmüş gibi gösterilmesine yönelik

Dosyalarda ağırlıklı olarak, reklamı yapılan gıda takviyesi ve kozmetik ürünlerinin tıbbi bir ürün gibi gösterilmesi, pazarlanması ve tüketiciyi yanıltıcı bilgiler içermesiyle ilgili şikâyetler yer aldı. Şikâyetlerde diyabet, obezite, vücuttaki yağlanmalar, cinsel sorunlar, vücuttaki yara, leke ve kırışıklıkların giderilmesi gibi vaatlerle satılmak istenen ürünlerin gıda takviyesi ya da bir kozmetik ürünü yerine tıbbi bir ilaçmış gibi tanıtıldığı, destek ürünün ötesinde tedavi edici özelliği varmış gibi gösterilmek istendiği ve insanları yanıltıcı bilgilerin de reklamlarda yer aldığı vurgulandı.

Bazı reklamlarda ise tıbbi bir hastalık olan ve bir hekim kontrolünde tedavi edilmesi gereken bazı hastalıkların hekime ve ilaçlara gerek duyulmadan bu tür ürünlerle tedavi edilebileceği yönünde vatandaşların yanlış bilgilendirildiği ve böylece insanların sağlığıyla oynandığı yönündeki şikâyetler dikkati çekti.

Kurul toplantısında, 25 dosyada yer alan reklamlarla ilgili Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu, Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliği, Ticari Reklam ve İlanlara İlişkin İlkeler ve Uygulama Esaslarına Dair Yönetmelik ile Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümlerince yayın durdurma ve para cezalan verilmesine karar verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.