1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Tüm Memurlara İlave 1 Derece Verilmesi Gerekiyor
Tüm Memurlara İlave 1 Derece Verilmesi Gerekiyor

Tüm Memurlara İlave 1 Derece Verilmesi Gerekiyor

15 Ocak 2005'ten Sonra Göreve Başlayan Memurlar İçin 1 Derece Verilmeli

A+A-

İlk defa 1979 yılında başlayan memurlara 1 derece verilmesi, 1991 ve 2005 yıllarında devam etmiştir. Memurlara ilave 1 derece verilmesi en son 8 Şubat 2005 tarih ve 25721 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 5289 sayılı kanunla gerçekleştirilmiştir. Yani “Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerine Bir Derece Verilmesi Hakkında Kanun” ile 15 Ocak 2015 tarihinden önce işe giren ve daha önce benzeri bir yasal düzenleme ile derece verilmesi uygulamasından faydalanmayan memurlara 1 derece verilmişti.

Bu üç imkandan da ilave 1 dereceden sadece kanunun yürürlük tarihinde memurluk yapanlar faydalanmıştı. Yani yürürlükten sonra memur olanlar faydalanamamaktadır. Yani düzenleme olana kadar da faydalanamayacaklardır. Evet, 15 Ocak 2005 tarihinden sonra göreve başlayanlar o tarihten önce göreve başlayanlara göre 3 önemli yıl geriden başlamaktadırlar.

10 yılı geçti kanunun üzerinden ama bir düzenleme yapılmamıştır. Her seferinde haksızlık olmaması için yapılması gereken bu zamana kadar memur olanları kapsadığı gibi bundan sonra memur olacakları da kapsayacak şekilde bir düzenleme yapılmalıdır. Adaletsizliğe meydan verilmeyecek şekilde düzenleme yapılmalıdır. Her seferinde bu istekler artık gündeme gelmemelidir.

Söz konusu adaletsizliği ve gelecekteki aynı şekildeki adaletsizlikleri, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 36'ncı maddesinde yer alan “devlet memurlarının göreve başlangıç derece ve kademelerinin, birer derece artırılması; halen görevde bulunup da ilave derece alamamış olanlara da ilave bir derece verilmesi” şeklindeki bir yasal düzenleme temelden çözecektir.

İlgili Haberler

Memurlara 1 Derece Verilmesi Hakkında Kanun Teklifi Verildi

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.