1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Tüm Memurları İlgilendiren Soru Cevabını Buldu Saatlik İzin Yıllık İzinden Düşer mi ?
Tüm Memurları İlgilendiren Soru Cevabını Buldu Saatlik İzin Yıllık İzinden Düşer mi ?

Tüm Memurları İlgilendiren Soru Cevabını Buldu Saatlik İzin Yıllık İzinden Düşer mi ?

Tüm Memurları İlgilendiren Soru Cevabını Buldu Saatlik İzin Yıllık İzinden Düşer mi ? ...

A+A-

657 Sayılı kanunda detaylı bir şekilde izinlerin durumu belirlenmiştir. Kanunda sayılan hallerin dışında olan ve kanun haricinde ki uygulamaların sonucunda ortaya çıkan saatlik izin konusu, kurumların tamamında farklı farklı uygulanmaktadır. Bazı kurumlar toplam 8 saat saatlik izin kullanmış birini 1 gün yıllık izinden düşerken bazı kurumlar bu izinleri toplayıp yıllık izinden düşürmüyordu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 12 Haziran 2014 tarihinde Devlet Personel Başkanlığına bu hususta görüşünü sormuş ve gelen cevabı yayınlamıştır.

Devlet Personel Başkanlığının görüşü şöyle; "Çalışanlarının izin haklarının kanunla düzenleneceği hususunda Anayasamızda güvence altına alınmış ve 657 sayılı Kanun da izinler konusu detaylı bir şekilde düzenlenmiş olup, kurum içi uygulamalar sonucu ortaya çıkan ve saatlik izin olarak anılan uygulama herhangi bir yasal düzenleme bulunmadığı için gün içinde verilen bu tür izinlerin toplanarak her 1 güne isabet eden yıllık izinden veya mazeret izninden düşülmesinin hukuka uygun olmayacağı mütalaa edilmektedir".

Bu görüşe göre kullanılan saatlik izinlerin toplanarak yıllık izinden düşülmesi uygun değildir.

Devlet Personel Başkanlığının Görüşü için Tıklayınız.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.