1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Tüm Sözleşmeli Memurlar Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Müjde Bekliyor
Tüm Sözleşmeli Memurlar Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Müjde Bekliyor

Tüm Sözleşmeli Memurlar Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Müjde Bekliyor

“Tüm Sözleşmeli Memurlar Sayın Cumhuru Reisten Müjde Bekliyor” sloganıyla sözleşmeli görev yapan memurlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a açık mektup yazdı. İşte sözleşmeli personellerin talepleri ve mağduriyetleri!

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığına 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesine göre sözleşmeli memur alımlarında 4+2 sistemi ile 4 yıl çalıştıktan sonra kadro hakkı tanınmıştı. Aradan geçen süreç sonunda 20 Haziran 2019 da yapılan komisyonda alınan kararlar ile Bu bakanlıklara atanan 4+2 sistemindeki sözleşmeli memurlara kadroya geçiş süreleri kısaltılarak 3+1 sistemi şeklinde revize edilmiş ve resmi gazetede yayınlanarak kararlaştırılmıştır.

Bu kanun çerçevesinde kadro karşılığı çalışan ve süresiz olarak adlandırılan tüm bakanlıklardaki 4/B sözleşmeli memurları. 5393/49 Belediye sözleşmeli memurları. 3289 kanununa tabi sözleşmeli memurları. 4924 kanununa tabi sözleşmeli memurlar, en son kadro verilme zamanı olan 2013 yılından buyana yaklaşık 6 yıldır sözleşmeli olarak görev yapmalarına rağmen kapsama dahil edilmemişlerdir. Ne zaman kadroya geçeceği belirsizliğini korumaktadır.

Süre olarak 3+1 sisteminden çok daha fazla süre sözleşmeli olarak hizmet vermiş olmalarına rağmen kendilerinden sonra atanan 4+2 (yeni haliyle 3+1) sistemine tabi sözleşmeli memurlar kadroya geçecekken kendilerinin sözleşmeli olarak kalması, yapılan bu düzenlemede süresiz olarak adlandırılan bu sözleşmeli memurların dahil edilmemesi derinden üzüntü oluşturmaktadır.

2011 ve 2013 yıllarında süresiz olarak adlandırılan bu tarz 4/B sözleşmeli memurlara. 5393/49 Belediye sözleşmeli memurlara. 3289 kanununa tabi sözleşmeli memurlara. 4924 kanununa tabi sözleşmeli memurlara (Ziraat Mühendisi. Veteriner Hekim. Hemşire, Ebe. Avukat. Mübaşir. İmam vb. Tüm Bakanlıklarda ve Belediyelerde sözleşmeli teknik personeller) Ak Parti hükümeti müjdeler vererek kadroya geçişlerini sağlamıştır.

Geçtiğimiz yıllarda da taşeron olarak adlandırılan personellere de kadro verilerek 1 milyondan fazla aile sevindirilmiştir. Aynı okulu bitirmiş, aynı sınavla ataması yapılmış ve aynı işleri yapan meslektaşlar arası sözleşmeli-kadrolu ayrımı olması iş yerlerinde adaletsiz bir durum oluşturmaktadır. Buda çalışanların performanslarını ve iş huzurlarını olumsuz etkilemektedir.

Sözleşmeli memurlar aynı işi yaptıkları kadrolu memurlardan farklı özlük haklarına sahiptirler. Örneğin izlerinin sonraki yıla aktarılmaması, görevde yükselememesi, giyim yardımı, arazi tazminatı vb. haklardan yararlanamaması, vergi dilimlerine daha çabuk girmesi, derece-kademe ilerlemesi olmaması, süresiz yıllar boyu tayin haklarının olmaması gibi birçok konuda farklılıklar bulunmaktadır.

Evli olmasına rağmen yıllardır eşinin bulunduğu yere tayin olamayan ve eşinden, çocuğundan ayrı yaşayan sözleşmeli memurların ve yerel seçimlerden sonra sebepsiz işten çıkarılan belediye sözleşmeli memurların sayısı oldukça fazla durumdadır.

Bütün memur sendikalarının ve bütün siyasi partilerin de talepleri ve verdikleri kanun tekliflerinde yer alan 4/B sözleşmeli memurlara. 5393/49 Belediye sözleşmeli memurlara. 3289 kanununa tabi sözleşmeli memurlara. 4924 kanununa tabi sözleşmeli memurlara kadro konusunda siz Cumhur Reisimiz olarak yüzbinlere varan bu aileleri de sevindireceğinize yürekten inanarak istiyor ve ‘yaptıklarınız yapacaklarınızın teminatıdır'a güvenerek saygılarımızı sunuyoruz açıklaması ile açık mektubun Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ulaşması adına haberimizde yer verdik.

sozlesmeli-memurlar.jpgsozlesmeli-memurlar.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
4 Yorum
İlgili Haberler