Türes Yeme İçme Sektörünün Taleplerini Duyurdu

TÜRES Genel Başkanı Ramaz Bingöl: "Sektörümüzün hükümetimiz ve vatandaşlarımız tarafından acilen desteklenmesi lazım. Aksi takdirde milyonlarca kişinin ekmek yediği sektör önü alınamayacak bir krizle karşı karşıya kalabilir."

73838
Abone Ol
Daha Fazla

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yeme içme sektörüne etkisine ilişkin, “Bu 2’nci dalga bizlere büyük bir darbe vurdu, esnaf büyük sıkıntılar yaşıyor. İlk dalgada herkes elindeki yedek akçesini harcadı. Şimdi ise yedek akçesi de olmadığından sektörümüzün hükümetimiz ve vatandaşlarımız tarafından acilen desteklenmesi lazım.” ifadesini kullandı.

Dernekten yapılan açıklamada, yeme içme sektöründe esnaftan gelen talepler derlenerek kamuoyuna duyuruldu.

TURES açıklamasında Kovid-19’un dünyada ve Türkiye’de yeniden tırmanışa geçmesiyle, alınan tedbirlerden birinin de yeme içme sektörünün yerinde hizmet vermesinin kısıtlanması olduğu ve sektörün şuan sadece paket servis ve gel al servis ile hizmet verebildiği hatırlatıldı.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen TÜRES Genel Başkanı Bingöl, konuya ilişkin şunları kaydetti:

“İlk dalganın olumsuz etkilerini verilen desteklerle daha az zararla atlattık. Bundan dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza sektör olarak çok teşekkür ederiz. Ancak bu 2’nci dalga bizlere büyük bir darbe vurdu, esnaf büyük sıkıntılar yaşıyor. İlk dalgada herkes elindeki yedek akçesini harcadı. Şimdi ise yedek akçesi de olmadığından sektörümüzün hükümetimiz ve vatandaşlarımız tarafından acilen desteklenmesi lazım. Aksi takdirde milyonlarca kişinin ekmek yediği sektör önü alınamayacak bir krizle karşı karşıya kalabilir. Bu durum da hem bizleri hem de ülke ekonomisini olumsuz etkileyecektir. Bu doğrultuda hükümetimizden acil olarak aşağıda ileteceğimiz destekleri bekliyoruz. Bu maddeler yeme içme sektörü esnafının bizlere iletilen ortak talepleridir. Bu 2’nci dalgada da Cumhurbaşkanımız ümit ediyoruz ki sektörümüzü yalnız bırakmayacaktır.”

TÜRES açıklamasında esnafın talepleri şu şekilde sıralandı:

“Restoran ve kafelerde denetimlerin arttırılıp HES kodu talep edilmesi gibi yöntemlerle müşterinin oturarak hizmet alması sağlanmalı; kapalı kalınan süreçte kiraların alınmaması yönünde bir formül üretilmeli; işletmeler açıldıktan sonra ise sürecin olumsuz etkileri geçinceye kadar ciro üzerinden kira alınmalı; işletmelerdeki bütün personelin SGK ödemeleri sürecin olumsuz etkileri bitene kadar alınmamalı; yüzde 1 KDV oranı 2021’de de devam etmeli, stopaj ve muhtasar vergileri alınmamalı; paket servis 7/24 devam etmeli, Gel-Al servisi kısıtlamaların olmadığı saatlerde de sürmeli; online yemek sipariş platformlarının işletmelerden aldığı yüksek komisyon oranları yüzde 5 ile sınırlandırılmalı; elektrik, su, doğalgaz faturaları süreç sonuçlanana kadar alınmamalı; kiracılar için cezasız sözleşme fesih hakkı tanınmalı (özellikle AVM kiracıları için); yeme içme sektörüne özgü devlet bankaları aracılığıyla kredi verilmesi sağlanmalı, krediden küçük-büyük bütün esnaf yararlanabilmeli; sektöre özel kredi ve çek ödemelerinin ertelenmesi ile yasal yoldan koruma sağlanmalı (icraların durdurulması, çeklerin yazılmasını engelleme); KGF kredi taksitleri, sektöre özel, faizsiz ertelenmeli; yalnızca restoranlarda kullanılması şartı ile hükümet tarafından vatandaşlara yemek çekleri dağıtılmalı.”

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!