1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. Türk Coğrafya Kurumu YKS'de Soru Sayısının Azaltılmasına Tepkili
Türk Coğrafya Kurumu YKS'de Soru Sayısının Azaltılmasına Tepkili

Türk Coğrafya Kurumu YKS'de Soru Sayısının Azaltılmasına Tepkili

2018'de ilk defa uygulanacak olan üniversiteye geçiş sınavı YKS bir kez revize edildi. Tarih soruları ve baraj puanı hesaplaması değişti. Şimdi de Coğrafya için aynı şekilde güncelleme bekleniyor. Coğrafya öğretmenleri, öğrenciler ve mezunlar tepkili.

A+A-

Türk Coğrafya Kurumu Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada ülkemizde halen üniversitelerde 45 coğrafya bölümünde altı yüz coğrafya akademisyeni, yaklaşık on binin üzerinde lisans öğrencisiyle; lise seviyesinde on bin üzerinde coğrafya öğretmeni yüz binlerce öğrenciyle coğrafya derslerini sürdürüldüğü belirtildi.

Birçok kazanımdan yoksun nesiller yetişmemesi adına Türk Coğrafya Kurumu'nun haklı tepkisi sonrası Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS'de bir revizyon daha olması bekleniyor. Daha önce Tarih dersi için olan değişiklik Coğrafya için de olmalıdır!

2017 yılında uygulamaya konulan Ortaöğretim Coğrafya dersi öğretim programlarında da belirtildiği gibi coğrafya derslerinin içeriği oldukça zengin ve geniştir. Aşağıdaki asın açıklaması metninden tüm bu detaylara ayrıca ulaşabilirsiniz.

Türkiye ile yakın ilişkisi bulunulan bölgeler ve ülkeler olmak üzere dünyadaki gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler hakkında bilgi sahibi olunması gibi Türkiye, insanlık ve gelecek açısından son derece  önemli ve vazgeçilmez bir görevi yerine getiren Coğrafya dersine haksızlık yapılıyor.

YÖK tarafından 2018YKS’de üniversite sınavları soru sayılarında coğrafya derslerinin soru sayılarının azaldığına tepki gösteren Kurum hem derslerin hem de öğretmenlerin önemli-önemsiz şeklinde ayrıştırılacağını savunuyor.

Türk Coğrafya Kurumu, coğrafya öğretimi açısından geri dönülemez sonuçlar yaratacak bu durumun (üniversite giriş sınavlarında soru sayılarının azaltılması) telafi edilmesi konusunda gereğinin yapılmasını coğrafya akademisyenleri, öğretmenleri adına talep etti. Kurumun basın açıklaması için TIKLAYINIZ. Kurumlara gönderilen yazı için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum