Türk Edebiyatı Ve Dil Anlatım Dersleri Ne Amaçla Birleştirildi?

MEB yeni bir adım ile herkesi şaşırttı. Geçtiğimiz yıl Matematik ve geometri derslerini birleştiren MEB şimdi de Türk Edebiyatı ve Dil Anlatım derslerini birleştirdi. Peki, ama bu konudaki Amaçları neydi?

12840
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli eğitim bakanlığı yeni bir adım daha attı. Geçtiğimiz dönem Matematik ve Geometri derslerinin birleştirilmesinin ardından bu seferde Türk Edebiyatı ve Dil Anlatım dersleri de birleştirildi. Daha önce ki yaptığımız haberde bunları paylaşmıştık. Peki, o zaman MEB neden böyle bir değişikliğe gitti? Haberimizin detaylarında bunları bulabilirsiniz?

MEB 2016-2017 de başlamak üzere Türk edebiyatı ve dil anlatım derslerini birleştirdi. Birleşen dersin yeni adı Türk dili ve edebiyatı oldu. Peki, bu iki dersin birleştirmesi nokta atışı mı oldu? Türk dili ve edebiyat dersi talim ve terbiye kurulunun geçtiğimiz yaz aylarında yayınladığı taslak öğretim programının edebi metinlerle birlikte Türk edebiyatının kültürünü ve dil yapısını öğrenmeyi kapsıyor. Yani öğretim programında Türk dilinin inceliklerini, anlama ve anlatma, eleştirisel düşünme yöntemi gibi düzeyleri geliştirmeyi amaçlayacak.

9.Sınıf öğrencilerinin Türk Edebiyatı dersiyle ilk karşılaşmalarında, ilk tercih olarak yakın dönem edebiyatından olan daha kolay anlayabilecekleri metin türlerinin ve edebiyat eserlerinin temel özellikleri ve edebiyatın genel teorik kapsamını anlayacaklar. İlerleyen sınıflarda ise eski dönem edebiyatçıların eserlerini inceleyerek yeni ile eski arasındaki farklılıkları belirleyebilecekler.

Öğretim programında Edebiyat ve Dil anlatım çalışmalarının birlikte kavranması için okuma, anlama, iletişim ile bir bütünlük içerisinde öğrenilmesi sağlanılacak. Türk Dili ve Edebiyatı okuma ve yazma çalışmalarıyla Türk Edebiyatı eserleri dil inceliklerini bakımından incelenmesi öğrencilerin Dil anlatım dersiyle pekişmesini sağlayacak. Âmâ tabi buda öğrencilerin hangi alana yöneleceği konusunda kuşku uyandırmıyor da değil. Belgelere göre 2016 öğrenim yılından itibaren hayata geçirilecek olan dersi öğrencilere öğretimi kapsamında başarıya ulaşacak olması merak ediliyor.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türk Edebiyatı Ve Dil Anlatım Dersleri Ne Amaçla Birleştirildi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!