Türk Eğitim-Sen Hanefi Bostan: “Eğitim Can Çekişiyor”

Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, ilkokuldan üniversiteye kadar bütün eğitim kurumlarının çözülmeyen sorunlar sarmalında...

12747
Daha Fazla Göster

Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, ilkokuldan üniversiteye kadar bütün eğitim kurumlarının çözülmeyen sorunlar sarmalında can çekiştiğini söyledi.

Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, yaptığı yazılı açıklamada, sorunların defalarca gündeme taşınmasına, mahkeme kararlarıyla haksız ve yanlış icraatların düzeltilmesi istenmesine rağmen sorumluların kılının kıpırdamadığını belirterek, “İyi niyetli ve gerçek eğitimcilerin düzeltme gayretlerine rağmen, bozguncuların meydana getirdiği tahribatın önü arkası kesilmiyor. Milli Eğitimde ve üniversitelerde sorunları çözecek kadrolar hızla iş başından uzaklaştırılıyor, yerlerine eğitimden ve bilimden bihaber başkasının hakkını yemenin dışında bir meziyeti olmayan, kamu malını dalan etmeyi ve birilerine peşkeş çektirmeyi kendine vazife edinmiş kişiler getiriliyor. Bütün bunların sonucunda güzel ve iyi şeyler nasıl beklenebilir ki? Milli Eğitimde bütün okul müdürleri ve bütün müdür yardımcıları, şube müdürleri, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri görevden alınmış, yerlerine hiçbir sınavı kazanamamış, liyakatsiz ve hiçbir bilgi ve deneyimi olmayan kişiler göreve getirilmiştir. Yine üniversitelerde hiçbir deneyimi ve bilgisi bulunmayan ve hiçbir sınavı kazanamamış kişiler hukuk dolanarak nasıl şube müdürü ve daire başkanı yapılmıştır? Bu hak gaspları hala sonlandırılmayacak mı?” dedi.

“Yeni idareciler, öğretmenleri korkutarak, sindirerek, haklarını gasp ederek eğitimi içinden çıkılmaz bir noktaya taşımışlardır” diyen Bostan, “Milli Eğitim her an patlamaya hazır bomba durumundadır. Milli Eğitimde ve Üniversitelerde hırsızların ve ahlaksızların göreve getirilmeye çalışıldığı ve savaş hali durumunda alınacak mal ve yapılacak hizmet alımlarında uygulanacak ihale ile devlet malının dalan edildiği bir ortamda eğitimciler patlamaya hazır bomba olmasın da ne olsun? Bin 709 adet şube müdürü atamalarını esastan iptal eden mahkemenin kararını ikinci defa onayan Danıştay kararlarına rağmen sözlü sınavıyla şube müdürü atananların atamaları neden hala yürürlüktedir. Önceden kimin okul müdürü olacağı konusunda kurulan kumpası bütün delilleriyle deşifre etmemize ve mahkemelerin esastan ve yürütmeyi ikinci ve hatta üçüncü kez durdurma kararlarına rağmen mahkemeyi kazanan okul müdürleri ve müdür yardımcıları neden göreve başlatılmamaktadır? Siz kimsiniz ve kime hizmet etmektesiniz? Sizi, eğitimi bu denli dejenere etmeye ve eğitimi yıkıma götürmeye kim zorlamaktadır?” ifadesini kullandı.

Hanefi Bostan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Anayasa Mahkemesi 2016 yılına ait son kararında; “İdarenin, yargı kararlarını uygulamaması durumunda hukuk devleti ilkesinin varlığından söz edilemez” ifadesine yer vermiştir. Yine “Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak otuz günü geçemez” hükmüne yer vererek davayı kazanan, kadrosu boş da olsa dolu da olsa, davayı kazanmış ise eski kadrosuna atanacağını 2014 yılında olduğu gibi tekrar kararlaştırmıştır. Mahkemelerin ve ülkemizde en yüksek yargı mercii olan Anayasa Mahkemesinin bu açık hükümlerine rağmen yüz bine yakın idareciyi görevlerine neden iade etmiyorsunuz? Bu konuda takdir yetkisini nereden alıyorsunuz Hukuksuzluğun ve adaletsizliklerin boy saldığı kurumlarda güzellikler ve zulme karşı direnişler nasıl neşvünema bulacaktır?”

Bostan, “Milli Eğitim Bakanı Avcı son açıklamasında, bazı sahte diplomalarla müracaat edip, öğretmen olarak göreve başlamış 50-60 kişinin tespit edildiğini ifade etmektedir. Sayın Bakan bunlar sakın 2014 yılında pedagojik formasyonu olmadan atamasını yaptığınız 396 ve daha fazla kişinin arasında olmasın. Üniversitelerde eğitimi engelleyen ve sınıfları basıp öğretim üyelerini ve öğrencileri tartaklayan PKK yandaşlarına hangi cezai müeyyide uygulanmıştır? Kaosun oluşturulduğu ve zalimlerin baş tacı edildiği bir ortamda eğitim mi olur? Ders kitaplarının yanlışlarla dolu olduğu, sahte diplomalıların öğretmenlik yaptığı, her türlü haksızlığın ve zulmün baş tacı edildiği, hırsızların ve ahlaksızların idareci yapıldığı, eğitimcilerin korkutularak abluka altına alındığı, Edebiyat Fakültelerinde İngilizce eğitimin yapıldığı bir ortamda eğitim sistemimiz can çekişmesin de ne yapsın?”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türk Eğitim-Sen Hanefi Bostan: “Eğitim Can Çekişiyor”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!