1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Türk-İş, Ağustos Ayı 2019 Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı
Türk-İş, Ağustos Ayı 2019 Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

Türk-İş, Ağustos Ayı 2019 Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Türk-İş tarafından 2019 yılı Temmuz ayı enflasyon rakamlarından sonra Ağustos 2019 açlık ve yoksul sınırı açıklandı.

A+A-

Enflasyon rakamlarının Temmuz ayı için açıklanmasının arından her ayın sonunda Türk-İş tarafından açıklanan açlık ve yoksulluk rakamları belli oldu. Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2 bin 58,72 TL oldu.

GIDA ENFLASYONUNDA YAZ REHAVETİ

Mutfak enflasyonu yüzde 0,80 oranında gerilemesine rağmen yıllık ortalama artış halen yüzde 22,19 oranında  

DÖRT KİŞİLİK AİLENİN AÇLIK SINIRI 2 Bin 59 TL, YOKSULLUK SINIRI 6 Bin 706 TL

Bir çalışanın aylık yaşam maliyeti tutarı 2 bin 541 TL. TÜRK-İŞ (Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu) çalışanların geçim şartlarını otuz iki yıldan bu yana aralıksız olarak her ay düzenli olarak yaptığı “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırması ile ortaya koymaktadır denildi.

Son dönemde elektrik, doğalgaz, benzin fiyatındaki artışlar peşi sıra gündeme gelirken gıda fiyatlarında -yaz mevsiminin etkisiyle- azalma görüldü.

TÜRK-İŞ Araştırmasının Ağustos 2019 ayı sonucuna göre rakamlar şu şekildedir: Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2 bin 58,72 TL.

Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 6 bin 705,94 TL. Evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 2 bin 540,97 TL olarak hesaplandı.

Resmi açıklama için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
2 Yorum
İlgili Haberler