TÜRK-İŞ: Yoksulluk Sınırı 7 Bin TL’ye Yaklaştı

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), 2019 Mayıs ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırması sonuçlarını açıkladı. Buna göre açlık ve yoksulluk sınırına dair detaylar için tıklayınız.

featured

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu “TÜRK-İŞ” tarafından 2019 Mayıs ayı enflasyon rakamlarının Türkiye İstatistik Kurumunca açıklanmasından sonra Mayıs ayı açlık ve yoksulluk sınırları da belli oldu. TÜR-İŞ tarafından yapılan açıklamada evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 2 bin 625,42 TL olarak hesaplandığı belirtildi.

Dört kişilik ailenin açlık sınırı 2 bin 124 TL, yoksulluk sınırı 6 bin 918 TL oldu.  Fiyat artışlarında (beklenen) gerileme henüz ortaya çıkmadığı belirtildi. Mutfak enflasyonu aylık yüzde 0,81 ve on iki aylık yüzde 25,97 oranında olduğu Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu tarafından bu ay ki veriler ışığında ele alındı.

BİR ÇALIŞANIN AYLIK YAŞAM MALİYETİ TUTARI 2 Bin 625 TL

TÜRK-İŞ (Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu), çalışanların geçim şartlarını otuz iki yıldan bu yana aralıksız olarak her ay düzenli olarak yaptığı “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırması ile ortaya koyduğu veriler bu ay için da yayımlandı.

TÜRK-İŞ Araştırmasının Mayıs 2019 ayı sonucuna göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2 bin 123 Türk Lirası 93 Kuruş oldu.

Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 6 bin 918 Türk Lirası 33 Kuruş oldu. Evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 2 bin 625 Türk Lirası 42 Kuruş olarak hesaplandı.  

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
TÜRK-İŞ: Yoksulluk Sınırı 7 Bin TL’ye Yaklaştı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!