1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Türk Patent ve Marka Kurumuna yeni kadrolar verildi
Türk Patent ve Marka Kurumuna yeni kadrolar verildi

Türk Patent ve Marka Kurumuna yeni kadrolar verildi

Sınai Mülkiyet Kanununun 10 Ocak 2017 tarihli ve 29944 sayılı resmî gazetede yayımlanmasından sonra Türk Patent Enstitüsünün adı ve kadro sayısı değişti. Yeni isim Türk Patent ve Marka Kurumu oldu. Sınai Mülkiyet Kanunu ile ihdas edilen tüm kadrolar.

A+A-

Sınai Mülkiyet Kanununun 10 Ocak tarihli resmi gazetede yayımlanmasından sonra Türk Patent Enstitüsünün yeni adı Türk Patent ve Marka Kurumu olarak belirlendi. Kurumda üç yeni daire Başkanlıkları kuruldu. Kurulan Başkanlıklar şu şekilde: Yenilik ve Tanıtım Dairesi Başkanlığı, Coğrafi İşaretler Dairesi Başkanlığı, Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı olarak belirlendi.

Kadrolarda da düzenlemeler yapıldı ve yeni kadrolar ihdas edildi. Daha önce marka uzmanı ve patent uzmanı olan unvanlar Sınai Mülkiyet uzmanı olarak değiştirildi. Ayrıca marka uzman yardımcısı ve patent uzman yardımcısı unvanları da Sınai mülkiyet uzman yardımcısı olarak değiştirilmesi kanunda yer aldı. Kadro sayıları da arttırıldı. Aşağıdaki bağlantıda yer alan tablolarda ilgili kadroları bulabilirsiniz.

Türk Patent ve Marka Kurumunda Kadro toplam sayısı 281 olarak belirlendi. Sınai Mülkiyet Uzmanı kadro sayısı 160, Sınai Mülkiyet Uzman Yardımcısı sayısı 100 olarak belirlendi. Diğer kadrolarla ilgili detaylar aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

Sinai Mülkiyet Kanununda yapılan değişiklikle ilgili hükümler şu şekildedir: Kadrolar; Bu maddeyi ihdas eden Kanuna aşağıdaki bağlantıdaki listede yer alan kadrolar ihdas edilerek 13 Aralık 1983 tarihli ve 190 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin eki cetvellerin ilgili bölümüne eklenmiştir ve aşağıdaki bağlantıdaki listede yer alan kadrolar iptal edilerek 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin eki cetvellerin ilgili bölümünden çıkarılmıştır.

190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin aşağıdaki bağlantıdaki 1 nolu cetvelin Türk Patent Enstitüsüne ait bölümü Türk Patent ve Marka Kurumu olarak, anılan cetvelde yer alan boş ve dolu Marka Uzmanı ve Patent Uzmanı kadrolarının unvanı Sınai Mülkiyet Uzmanı, Marka Uzman Yardımcısı ve Patent Uzman Yardımcısı kadrolarının unvanı Sınai Mülkiyet Uzman Yardımcısı olarak değiştirilmiştir.

Ayrıca müşavir kadrosuna atanmış sayılan personelin yeni kadrosuna atandığı tarih itibarıyla eski kadrosuna ilişkin olarak en son ayda aldığı sözleşme ücreti, ücret, tazminat, aylık, ek gösterge, ikramiye (bir aya isabet eden net tutarı), her türlü zam ve tazminatları, makam tazminatı, temsil tazminatı, görev tazminatı, ek ücret, ek ödeme, teşvik ödemesi ve benzeri adlarla yapılan her türlü ödemelerin (ilgili mevzuat uyarınca fiili çalışmaya bağlı fazla mesai ücreti ve ek ders ücreti hariç) toplam net tutarının (bu tutar sabit bir değer olarak esas alınır); yeni atandıkları kadrolara ilişkin olarak yapılan sözleşme ücreti, ücret, tazminat, aylık, ek gösterge, ikramiye (bir aya isabet eden net tutarı), her türlü zam ve tazminatları, makam tazminatı, temsil tazminatı, görev tazminatı, ek ücret, ek ödeme, teşvik ödemesi ve benzeri adlarla yapılan her türlü ödemelerin (ilgili mevzuat uyarınca fiili çalışmaya bağlı fazla mesai ücreti ve ek ders ücreti hariç) toplam net tutarından fazla olması halinde aradaki fark tutarı, herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın fark kapanıncaya kadar ayrıca tazminat olarak ödenir. Atandığı kadro unvanında isteğe bağlı olarak herhangi bir değişiklik olanlarla, kendi istekleriyle başka kurumlara atananlara fark tazminatı ödenmesine son verilir.

Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte Enstitüde patent uzmanı ve marka uzmanı olarak görev yapmakta olan personel sınai mülkiyet uzmanı kadrolarına, patent uzman yardımcısı ve marka uzman yardımcısı olarak görev yapmakta olan personel sınai mülkiyet uzman yardımcısı kadrolarına halen bulundukları kadro dereceleriyle başka bir işleme gerek kalmaksızın atanmış sayılırlar. Sınai Mülkiyet Kanunu için TIKLAYINIZ.

as.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.