1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türk Silahlı Kuvvetlerinden Şimdiye Kadar İhraç Edilen Toplam Personel Sayısı
Türk Silahlı Kuvvetlerinden Şimdiye Kadar İhraç Edilen Toplam Personel Sayısı

Türk Silahlı Kuvvetlerinden Şimdiye Kadar İhraç Edilen Toplam Personel Sayısı

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 15 Temmuz hain darbe girişimi kapsamında FETÖ/PDY ile mücadelede ihraç edilen toplam personel sayısını açıkladı. Ayrıca tutuklu personel sayısına dair de detaylar belirtildi.

A+A-

Türk Silahlı Kuvvetleri TSK tarafından yapılan açıklamada, "Fetö/pdy İle mücadelede bugüne kadar 9 bin 236 personel hakkında ihraç işlemi yapılmış, 5 bin 399 personel tutukludur. Bu Kapsamda Yürütülen Mücadele, Kararlılıkla Ve Diğer Kamu Kurumları İle Eşgüdüm İçerisinde Devam Etmektedir denildi.

Olağanüstü hal kapsamında bazı tedbirler alınması, Cumhurbaşkanının başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu’nca 8/1/2018 tarihinde kararlaştırılmasının ardından TSK'dan da ihraç edilen personeller açıklanmıştı. İhraç edilen personellerin detaylarını aşağıdaki listede ayrıca bulabilirsiniz.

Kamu personeline ilişkin tedbirler; Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan ve ekli (1) sayılı listede yer alan kişiler kamu görevinden başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın çıkarılmıştır. Bu kişilere ayrıca herhangi bir tebligat yapılmaz. Haklarında ayrıca özel kanun hükümlerine göre işlem tesis edilir.

Birinci fıkra gereğince kamu görevinden çıkarılan kişilerin, mahkûmiyet kararı aranmaksızın rütbe ve/veya memuriyetleri alınır ve bu kişiler görev yaptıkları teşkilata yeniden kabul edilmezler; bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemezler, doğrudan veya dolaylı olarak görevlendirilemezler; bunların uhdelerinde bulunan her türlü mütevelli heyet, kurul, komisyon, yönetim kurulu, denetim kurulu, tasfiye kurulu üyeliği ve sair görevleri de sona ermiş sayılır.

Bunların silah ruhsatları, gemi adamlığına ilişkin belgeleri ve pilot lisansları iptal edilir ve bu kişiler oturdukları kamu konutlarından veya vakıf lojmanlarından onbeş gün içinde tahliye edilir. Bu kişiler özel güvenlik şirketlerinin kurucusu, ortağı ve çalışanı olamazlar. Bu kişiler hakkında bakanlıkları ve kurumlarınca ilgili pasaport birimine derhal bildirimde bulunulur. Bu bildirim üzerine pasaport birimlerince pasaportlar iptal edilir.

Birinci fıkra kapsamında kamu görevinden çıkarılanlar, varsa uhdelerinde taşımış oldukları büyükelçi, vali gibi unvanları ve müsteşar, kaymakam ve benzeri meslek adlarını ve sıfatlarını kullanamazlar ve bu unvan, sıfat ve meslek adlarına bağlı olarak sağlanan haklardan yararlanamazlar. Listelere dair tüm detaylar için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.