1. HABERLER

 2. BİLGİ DEPOSU

 3. MEVZUAT

 4. Türk Standardları Enstitüsü Şirket Kurmasına Dair Bakanlar Kurulu Kararı
Türk Standardları Enstitüsü Şirket Kurmasına Dair Bakanlar Kurulu Kararı

Türk Standardları Enstitüsü Şirket Kurmasına Dair Bakanlar Kurulu Kararı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 16 Ocak 2014 tarih ve 84 sayılı yazsı ile Türk Standardları Enstitüsü tarafından şirket kurulmasına

A+A-

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 16 Ocak 2014 tarih ve 84 sayılı yazsı ile Türk Standardları Enstitüsü tarafından şirket kurulmasına izin verilmesine ilişkin ekli karar Bakanlar Kurulu tarafından görüşülerek karara bağlandı.

Bakanlar Kurulunda görüşülen konu 28 AĞustos 2014 Perşembe günü resmi gazetede yayımlanara yürürlüğe girdi. Kararnamenin eki aşağıdaki gibidir.

28 Ağustos 2014 Resmi Gazete için TIKLAYINIZ

7/4/2014 TARİHLİ VE 2014/6729 SAYILI KARARNAMENİN EKİ

KARAR

MADDE 1- (1) Merkezi İstanbul’da olmak ve yurt dışında da faaliyette bulunmak üzere, Türk Standardları Enstitüsü tarafından 100,000.000 Türk Lirası sermayeli, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ve özel hukuk hükümlerine tâbi Uluslararası Uygunluk Değerlendirme Servisi Anonim Şirketi (Şirket) kurulmasına izin verilmiştir.

 1. Türk Standartları Enstitüsünün standardizasyon görevleri dışında kalan ana faaliyetlerinin tamamı veya bir kısmı, esas sözleşmesinde belirtilen amaç ve faaliyet konularına uygun olarak Şirket eliyle yürütülebilir.
 2. Şirket Yönetim Kurulu beş üyeden oluşur. Şirket Yönetim Kurulu üyeliklerine atanacakların, Devlet Memurluğuna atanabilme genel şartlarına sahip, yüksek öğrenim yapmış ve en az 10 yıllık iş tecrübesine sahip olmaları şarttır. Üyelerin atanma usul ve esasları ile görev sürelerine ilişkin hususlar esas sözleşmesinde belirtilir.
 3. Şirket, faaliyet konusuyla ilgili olarak Ekonomi Bakanlığının görüşü ve Türk Standardları Enstitüsünün ilgili olduğu Bakanın izniyle yerli veya yabancı şirketlere iştirak edebilir.
 4. Şirket esas sözleşmesi, Ekonomi Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Hazine Müsteşarlığının bağlı olduğu Bakanlığın görüşleri alınarak Türk Standardları Enstitüsünün ilgili olduğu Bakanın onayı ile düzenlenir. Esas sözleşmede yapılacak değişiklikler de aynı usule tâbidir.

MADDE 2- (1) Şirket Yönetim Kurulu üyelerine, her yıl Yüksek Planlama Kumlu tarafından kamu iktisadi teşebbüsleri için belirlenen miktarı aşmayacak şekilde Genel Kurul tarafından tespit edilen miktarlarda aylık ücret ve diğer ödemeler yapılabilir. Genel Kurul, Yönetim Kurulu üyelerinin mali haklarım belirlerken performans hedefleri gerçekleşmelerini de dikkate alır.

 1. Şirkette istihdam edilen personelin aylık ücret, ikramiye ve diğer mali ve sosyal haklan ile sözleşme esasları Şirket Yönetim Kurulunca belirlenir. Ancak, aylık ücret, her türlü sosyal yardım, zam, tazminat, ödenek ve diğer adlar altında yapılan ödemelerin net tutarı, yönetici kadrosu için Yüksek Planlama Kurulunca kapsam dışı personelin ücretlerinde Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünün Genel Müdür harici personeli için belirlenen, diğer personel için ise sözleşmeli personel ücretlerinde birinci grup için belirlenen üst sınırı aşamaz.
 2. Ancak, Şirketin özel bilgi ve uzmanlık gerektiren işlerinde şirket pozisyonlarında bulunan toplam personel sayısının %5’ini geçmemek üzere ikinci fıkradaki sınırlamalara tabi olmaksızın yerli veya yabancı uzmanlar çalıştırılabilir. Bunlara ödenecek net ücret, Yüksek Planlama Kurulunca kapsam dışı personelin ücretlerinde Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünün Genel Müdür harici personeli için belirlenen üst sınırın 3 katını geçemez. Bu fıkra kapsamında çalıştırılacak kişilere yapılacak ödemeler Maliye Bakanlığının uygun görüşü üzerine Türk Standardları Enstitüsünün ilgili olduğu Bakanın onayı ile belirlenir.
 3. Yurt dışında çalıştırılacak personele ödenecek ücret, bulunulan ülkedeki Dışişleri Bakanlığı personeline ödenen ücret dikkate alınarak, Maliye Bakanlığının uygun görüşü üzerine Türk Standardları Enstitüsünün ilgili olduğu Bakanın onayı ile belirlenir.
 4. Şirket personelinin hizmete alınması ile personele ilişkin diğer hususlar Devlet Personel Başkanlığının görüşü üzerine Türk Standardları Enstitüsü Yönetim Kurulu kararı ve Türk Standardları Enstitüsünün ilgili olduğu Bakanın onayı ile yürürlüğe konulacak yönetmelikle düzenlenir.

MADDE 3- (1) Bu Karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- (1) Bu Karar hükümlerini Türk Standardları Enstitüsünün ilgili olduğu Bakan yürütür.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.