1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Türk Tabipleri Birliği " Yurttaşlarımız Rahat Olsunlar "
Türk Tabipleri Birliği " Yurttaşlarımız Rahat Olsunlar "

Türk Tabipleri Birliği " Yurttaşlarımız Rahat Olsunlar "

Türk Tabipleri Birliği ( TTB ) Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı olan özel sağlık kuruluşlarına resmi olan tatil günlerinde ve Pazar günleri acil hastalar, kanser ve diyaliz hastaları dışında provizyon

A+A-

Türk Tabipleri Birliği ( TTB )Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK ) ile anlaşmalı olan özel sağlık kuruluşlarına resmi olan tatil günlerinde ve Pazar günleri acil hastalar, kanser ve diyaliz hastaları dışında provizyon verilmemesi ile alakalı olan konunun netleştirilmesi adına bilgilendirme yazısı yayınladı.

1 Nisan 2014 tarihinde uygulanmaya başlanan Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı olan özel sağlık kuruluşlarına Pazar günleri, dini ve resmi bayramlarda provizyon ödenmemesi uygulamasının (kanser, diyaliz ve acil hastalar dışında) kamuoyunda net anlaşılamamasından dolayı Türk Tabipleri Birliği basın açıklaması yaptı.

Türk Tabipleri Birliği açıklamasında Özel hastane sahiplerinin kar amacıyla 7 gün 24 saat TAM KAPASİTE ile çalıştırılmasının sağlık hizmetinin bilimsel ve nitelikli sunumuyla bir alakasının olmadığını vurguladı. Türk Tabipleri Birliği poliklinik hizmetlerinin normal mesai saatlerinde verilmesi gerektiğini, Kanser hastaları, diyaliz hastaları, yatan hastalar ve acil sağlık hizmetleri dışında süreklilik gereğinin olmadığını belirtti.

Türk Tabipleri Birliği  açıklamasında ;

“ Yurttaşlarımız rahat olsunlar. Gece vardiyalarında, 23 Nisanlarda, Kurban ve Ramazan Bayram günlerinde verilen poliklinik hizmetinin sağlık hizmetinin sürekliliği ile, nitelikli sağlık hizmetiyle bir ilgisi yoktur. O günlerde normal polikliniklerin kapalı olmasının sağlıklarına hiçbir zararı yoktur. Buraların açık olmaya zorlanmaları aslında başka “ihtiyaçlardan” doğmaktadır. Pazar günü, bayram günü polikliniklerin açık olması çalışanların kendileri ya da yakınları için bir olanak gibi gösterilmeye çalışılsa da aslında hastalandıkları zaman işveren tarafından “çalışmaya devam et, izin gününde nasıl olsa hastane açık, kendini, anneni, çocuğunu o gün doktora götürürsün” yaklaşımını getirir. Oysa insani olan bir insanın hastalandığında hafta sonunu ya da tatili beklemeden izin alıp doktora kontrollerine, tedavisine gidebilmesidir. İnsana değer veren, gelişmiş ülkelerde insanlar böyle çalışır, sağlık hizmeti alır ve dinlenirler. İş aksamasın diye insanların tatil günlerinde rutin muayenelere gitmeye zorlanmalarının “sağlıklı olmadığı” başka nedenlerle oluşturulmuş bir “ihtiyaç” olduğu açıktır.

Rutin sağlık hizmetlerinin, poliklinik hizmetlerinin normal mesai saatlerinde ekip anlayışıyla gerçekleştirilebilmesi insanların hak ettikleri sağlık hizmetini daha nitelikli almasını sağlar. Bu durum zaten nöbet tutan, yataklı tedavi ünitelerinde sürekli çalışan, icapçı oldukları zaman çağrıldığında izin günlerinde de hastanelere gelmek zorunda kalan sağlık çalışanlarına da biraz olsun dinlenme olanağı sağlar. “ şeklinde belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.