1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Türkiye Barolar Birliği Başörtüsü İçin İptal Davası Açtı.
Türkiye Barolar Birliği Başörtüsü İçin İptal Davası Açtı.

Türkiye Barolar Birliği Başörtüsü İçin İptal Davası Açtı.

Türkiye Barolar Birliği; Milli Eğitim Bakanlığı MEB tarafından hazırlanan Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelikte yapılan değişiklik için iptal davası açtı.

A+A-

Türkiye Barolar Birliği; Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanarak 27 Eylül 2014 Tarihli ve 29132 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanrak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik" de yapılan değişiklikler için iptal davası açtı.

Türkiye Barolar Birliği tarafından yapılan yazılı açıklamada MEB tarafından hazırlanarak 27 Eylül 2014 Tarihli ve 29132 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanıp yürürlüğe giren değişikliklere Danıştay 8. Dairesinde yürütmenin durdurulması iptal davası açıldığı belirtildi.

Yapılan açıklamada MEB tarafından yapılan düzenlemenin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu'na ve yasal mevzuata da aykırı olduğu belirtildi. Açıklamada aynı zamanda "9 yaşındaki bir çocuğun özgür iradesini kullanarak tüm yaşamını etkileyebilecek önemli kararlar verebilmesinin mümkün olmadığı" vurgulandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.