1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Türkiye Diyanet Vakfı Öğrenci Bursu Başvurusu
Türkiye Diyanet Vakfı Öğrenci Bursu Başvurusu

Türkiye Diyanet Vakfı Öğrenci Bursu Başvurusu

TDV Türkiye Diyanet Vakfı Öğrenci Bursu ve Eğitim Yardımı Veriyor ...

A+A-

TDV Türkiye Diyanet Vakfı Öğrenci Bursu ve Eğitim Yardımı Başvuruları başladı. Son Başvuru Tarihi 10 Kasım 2014.

Her yıl binlerce öğrenciye yardımda bulunan Türkiye Diyanet Vakfı bu yılda bir çok öğrencinin destekçisi olacak. Geçtiğimiz yıl 15 bin 526 öğrenciye 7 milyon 21 bin burs veren vakıfın bu yılki açıklamaları şöyle;

Türkiye Diyanet Vakfı, burs ve eğitim yardımı başvuruları başladı.

Burs verdiği öğrenci sayısını her yıl artıran Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), burs başvurularını almaya başladı. Geçen yıl 15 bin 526 öğrenciye 7 milyon 21 bin 750 lira burs veren vakıf, bu yıl 10 Kasım 2014 tarihine kadar burs başvurusu alacak. Vakıf, üniversitelerde öğrenim gören başarılı öğrencilere özel destek başarı bursu ve eğitim yardımının yanı sıra, yetim, öksüz ve engelli öğrencilere de burs verecek. TDV Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, Türkiye Diyanet Vakfı’nın kurulduğu günden beri eğitime büyük önem verdiğini, eğitimle ilgili faaliyetlerinin de her geçen yıl arttığını söyledi. Vakıf olarak milli ve manevi değerlerle sahip gençlerin yetişmesi için çalıştıklarını, gençlerin daha iyi şartlarda eğitim alması için çalıştıklarını vurgulayan Palakoğlu, "Üniversite öğrencileri, rahat şekilde öğrenimlerini tamamlamaları için maddi kaynağa ihtiyaç duyuyor. Vakıf olarak 2013-2014 eğitim döneminde 15 bin 526 öğrenciye 7 milyon 21 bin 750 lira burs verdik. Bu yıl yaklaşık 17 bin 500 öğrenciye burs vermeyi planlıyoruz. Her yıl burs verdiğimiz öğrenci sayısı artıyor" dedi.
220 bin öğrenciye 44 milyon burs
Palakoğlu, vakfa bağışta bulunan vatandaşların destekleriyle her yıl binlerce öğrencinin yüzünün güldüğünü dile getirerek, "Bugüne kadar 220 bin öğrencimize milletimizin destekleriyle 44 milyon 347 bin lira eğitim ve burs yardımı yaptık. Bu yıl da üniversite öğrencilerine burs ve eğitim yardımı yapacağız" ifadelerini kullandı. Burs başvurularının başladığını başladığını 10 Kasım 2014 tarihine kadar başvurunun süreceğini kaydetti.
İlahiyat, Tıp, Hukuk, Mühendislik Fakülteleri …
Vakfa bağış yapan vatandaşların hassasiyetini de gözeterek gerçekten ihtiyacı olan öğrencilere bursların verilmesi konusunda titiz şekilde çalışma yaptıklarının vurgulayan Palakoğlu, üniversiteye yeni kayıt yaptıranlar arasında ilahiyatın yanı sıra hukuk, tıp, mimarlık ve mühendislik fakülteleri öğrencilerinin de burslara başvurabileceğini kaydetti.
Soma’nın yetimlerine burs verilecek
Vakıf olarak ilk defa üniversite öğrenimine başlayanlar ve bir üst sınıfa başarısız dersi olmadan geçen öğrencilerden şehit ve gazi çocuğu, engelli, yetim ve öksüz öğrencilere de 8 ay süreyle burs verileceğini vurgulayan Palakoğlu, burs verecek öğrencilerin ÖSYM Yerleşme Puanı sırası ve kontejyana göre belirleneceğini kaydetti.  Palakoğlu, ayrıca Manisa’nın  Soma ilçesindeki maden kazasında hayatını kaybeden işçilerin yükseköğretim kurumunda okuyan çocuklarına da burs vereceklerini kaydetti.
Özel destek başarı bursu
Vakfın ayrıca başarılı 266 öğrenciye 2 yıldır 300 lira özel destek başarı bursu verdiğine dikkati çeken Palakoğlu, şunları kaydetti: "Bu burstan yararlanacak öğrencilerimizi, gelecekte kurumumuz ya da benzer kurumlarımızda kariyer yapabilecek kişilerden seçiyoruz.  İmam-Hatip Lisesi mezunu veya Hafız olan öğrencilerden seçilmek kaydıyla, Hukuk, Tıp, Mühendislik, Mimarlık ve İlahiyat Fakültelerinde öğrenim gören ve üniversiteye ilk defa 2014 yılında kayıt yaptıran bu öğrencilerin TDV Yurtlar ve Sosyal Tesislere Bağlı Yurtların olduğu iller ile İl Eğitim Koordinatörlükleriminiz bulunduğu iller olan (Afyon, Kayseri, Kastamonu, Ankara, Bursa, Isparta, Sakarya, Konya, Muğla, İstanbul, Samsun) okuyan öğrenciler içerisinden seçiyoruz. Burs süresince öğrencilerimizin genel başarı durumlarını takip edeceğiz. Kendini geliştiren, yeniliğe açık, bilgili, manevi yönden donanımlı bu kardeşlerimizi yetişmiş insan kaynağı olarak bu gençlerimizi kurumlarımıza kazandırmak için çalışıyoruz."
Lisansüstü Akademik (Master - Doktora) Bursu
Akademik seviyede eleman yetiştirilmesi maksadıyla Lisansüstü Akademik (Master - Doktora) bursu da vereceklerinin vurgulayan Palakoğlu, “İmam-Hatip Lisesi mezunu veya Hafız olup yurtiçinde herhangi bir İlahiyat Fakültesinde yükseklisans - master veya doktora öğrenimlerine ilk defa 2014 yılında kayıt yaptıran öğrencilerden,  Lisans Bitirme Notu, Dil Puanı ve Akademik ve Lisansüstü Eğitim (ALES) sınavlarının ortalamasına göre en yüksek puan alan öğrencilerden 100 kişiye 300’er lira burs vereceğiz. Amacımız başarılı öğrencilerin eğitimini daha rahat bir şekilde tamamlaması”  dedi.

Burs Başvurusu İçin TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.