1. HABERLER

  2. MEVZUAT

  3. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Muhasebe Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik
Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Muhasebe Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Muhasebe Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik

Türkiye İş Kurumu İŞKUR tarafından Türkiye İş Kurumu muhasebe uygulama yönetmeliğinde yapılan değişikliğe dair tüm detaylar 21 Ekim 2017 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik değişikliğindeki detaylar için tıklayınız.

A+A-

Türkiye İş Kurumu tarafından Türkiye İş Kurumu muhasebe uygulama yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Değişiklik 21 Ekim 2017 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yapılan değişikliklerin eski ve yeni hükümlerine dair My Memur olarak yaptığımız inceleme şu şekildedir:

23 Aralık 2016 tarihli ve 29927 mükerrer sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Türkiye İş Kurumu Muhasebe Uygulama Yönetmeliğinin 8’inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan 103 Verilen Çekler ve Gönderme Emirleri Hesabından sonra gelmek üzere “104 Proje Özel Hesabı” ibaresi eklenmiştir.

Aynı Yönetmeliğe 10 uncu maddesinin ikinci fıkrasında yer alan 103 Verilen Çekler ve Gönderme Emirleri Hesabından sonra gelmek üzere “104 Proje Özel Hesabı” ibaresi eklenmiştir. Aynı Yönetmeliğe 18/A ve 18/B maddeleri eklenmiştir.

104 Proje özel hesabı.

Hesabın niteliği.

Proje özel hesabı; dış finansman kaynağından, Kurum adına dış proje kredisi olarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası veya uygun görülen diğer bankalar nezdinde açılan özel hesaplara aktarılan tutarlar, bu tutarlardan yapılan giderler, verilen avanslar, açtırılan akreditifler ile avans ve akreditiflerden nakden geri alınanların ve hesap bakiyesinin değerlemesi sonucu ortaya çıkan kur farklarının izlenmesi için kullanılır.

Avrupa Birliği, uluslararası kuruluşlar veya uluslararası konsorsiyumlardan kapsam dâhilindeki kamu idarelerine proje karşılığı aktarılan hibe niteliğindeki tutarların uluslararası anlaşma hükümleri saklı kalmak kaydıyla izlenmesi, harcanması ve muhasebeleştirilmesinde 27/11/2007 tarihli ve 26713 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Avrupa Birliği ve Uluslararası Kuruluşların Kaynaklarından Kamu İdarelerine Proje Karşılığı Aktarılan Hibe Tutarlarının Harcanması ve Muhasebeleştirilmesine İlişkin Yönetmelik hükümleri uygulanır.”

Hesaba ilişkin işlemler.

Dış finansman kaynağından, Kurum adına Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası veya uygun görülen bankalar nezdindeki proje özel hesaplarına yapılan aktarım üzerine bu hesaba kayıt yapılır.

Dış finansman kaynağıyla yapılan anlaşma gereği özel hesaplara yapılan aktarım tutarları, aktarım tarihindeki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz satış kuru üzerinden hesaplara kaydedilir.

Proje özel hesabından yapılan kullanımların muhasebeleştirilmesinde işlem tarihindeki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz satış kuru esas alınır. Yönetmelik tam metninin yer aldığı resmi gazete hükümleri için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.