Türkiye Kamu-Sen: İftar Sofraları 2017’ye Göre 318 Lira Daha Pahalı

Türkiye Kamu-Sen AR-GE birimi tarafından yapılan açıklamada her yıl olduğu gibi bu Ramazan ayı içinde oruç ibadetlerini yerine getiren vatandaşların iftar yapma bedellerini hesapladı. 2018 Yılında iftar sofrasındaki artışın tüm kalemleri ve detayları için

featured

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi tarafından 2018 yılı itibarıyla Ramazan ayında oruç ibadetini yerine getiren vatandaşların için iftar yapmanın bedeli hesaplandı. Arge birimi tarafından yapılan araştırma sonucuna göre 4 kişilik bir ailenin iftar yapması için gerekli olan günlük tutarın en az 74,13 TL olarak hesaplandı

30 gün sürecek Ramazan boyunca oruç açmanın maliyetinin ise asgari olarak 2 bin 223,9 TL olduğu belirlendi. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK verileri ile piyasa rakamlarından yola çıkılarak yapılan araştırmada bir vatandaşın, oruç tuttuğu süre boyunca ihtiyaç duyduğu enerji, vitamin ve minerallerin sağlanabilmesi için gerekli olan gıda ürünleri ve miktarları tespit edildi. 2018 yılı itibarıyla hesaplanan bu rakamlar neticesinde vatandaşların iftar sofrası için aylık 318,6 lira daha fazla harcayacağını ortaya koydu.

Yapılan araştırmada günlük ortalama 17 saate varan oruç ibadetini yerine getiren bir kişinin, sağlıklı bir şekilde aktivitelerini sürdürebilmesi için günlük yaklaşık 3000 kaloriye ihtiyacı olduğu vurgulandı. Geleneksel Ramazan yemeklerinden yola çıkılarak hazırlanan tabloda, 4 kişilik bir ailenin günlük iftar bedelinin 74,13 TL olarak belirlendi.

2018 yılında da 30 gün sürecek olan Ramazan ayı boyunca oruç açmanın maliyetinin ise 2 bin 223,9 TL olurken, oruç ibadetini yerine getiren bir kişinin yalnızca günlük iftar maliyeti 18,53 TL, aylık ise 555,98 TL olarak açıklandı. Geçtiğimiz yıl 1905 TL olan bu hesaplama 2018 yılı için 2223 TL olarak hesaplandı.

iftar.jpg

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye Kamu-Sen: İftar Sofraları 2017’ye Göre 318 Lira Daha Pahalı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!