Türkiye Sıcak Su Üretiminde Dünya Üçüncüsü Oldu!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili yaptığı açıklamalarda enerji gündemine dair önemli mesajlar verdi.

66063
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı projesi ile yerli ve yenilenebilir enerji sisteminde yepyeni bir sayfa açacaklarının müjdesini verdi. Toplam 36 ilde güneş enerjisine dayalı olarak 10, 15 ve 20 megawatt rakamlarında değişen 74 yarışma düzenleneceğini söyleyen Dönmez, güneş enerjisinin gün ısısı ile sıcak su üreten ülkeler arasında da yükseldiklerinin müjdesini verdi.

Enerji Tasarrufu 200 Milyon Dolar

Bakan Dönmez, güneş enerjisinin gün ısısı ile sıcak su üretimi yapan ülkeler arasında ilk 3 sıraya girildiğini vurguladı. Amerika ve Çin’in ardından bu enerjiden en fazla yararlanan üçüncü ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatan Bakan, yılda toplam 200 milyon dolar değerinde enerji tasarrufunun bu sayede sağlandığını belirtti.

Dönmez, evlerin çatı ve cephelerinde Güneş Enerjisi Santrali kurulumu ile beraber evlerin kendi enerjilerini ürettiklerini ve tarımsal faaliyetlerin de her geçen gün arttığını söyledi.

Toplam 74 Yarışma

Her sene yapılması planlanan bin megawattlık Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı ve Güneş Enerjisi Santralleri yarışmaları çerçevesinde yarışmalar düzenleyeceklerini belirten Bakan, böylelikle birçok yatırımcının üretime dahil olabilmesini amaçladıklarını söyledi. Bakan, küçük ve orta ölçekli yatırımcıların bahsi geçen yarışmalar ile önemli yatırımlar yapabileceklerini belirtti.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!


Deprecated: Directive 'allow_url_include' is deprecated in Unknown on line 0