Türkiye’de 3 Ay OHAL İlan Edildi

Cumhurbaşkanı MGK ve Bakanlar kurulunun 3 ay OHAL ilan ettiğini açıkladı.

23227
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

15 Temmuz Darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından MGK ve Bakanlar kurulu Toplandı. Bakanlar Kurulunun Kararını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Bakanlar Kurulundan 3 Ay OHAL kararı çıktığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Açıklamasında ‘’ Ülkemizin göz bebeği olan TSK’nın içinde birleşen bir grup FETÖ üyesi darbe girişimi başlatmıştı. FETÖ terör örgütü üyeleri olan grubun devlete ve millete karşı saldırı yaptı. TBMM ve cumhurbaşkanlığı külliyesi sivil halk farklı yerlere saldırıda bulundular. Buna karşın MGK’da aldığımız kararda ülkemizde OHAL kararı çıkmıştır. Hükümetimize OHAL tavsiyesinde bulunduk. Bakanlar kurulunda 3 ay süreyle OHAL kararı alındı. Açıklamasında bulundu.

3 Ay süreyle OHAL kararı halk için ne ifade ediyor? OHAL kararı halk için Türkiye’nin içerisinde bulunduğu bir durumun 3 ay içerisinde bitirilmesi için yapılmıştır. OHAL anayasal bir yönetim tarzıdır. Darbe teşebbüsüne karşı alınmıştır. Vatandaşlar için temel hak ve hürriyetlerinin nasıl sınırlanacağı veya nasıl durdurulacağına ilişkin halin gerektirdiği tedbirleri alınması için vatandaşın kamu hizmetlerinde görevler verilmesi gibi olağan üstü yönetimlerle ilgili usuller ile ilgili hükümleri kapsıyor. Olağan üstü hal resmi gazetede yayınlandığı halden itibaren başlayacak. Valilerin yetkilerinde olağan üstü hal etrafında artacak. Vatandaşlar için Sokağa çıkma yasağı veya sınırlama, belli yerlerde toplanmalara karşı tedbirler gibi vatandaşı kısıtlayan uygulamalar da olabilecek.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!