Türkiye’de demokrasiye darbe girişimi kalkışması

TSK’da bir grup muvazzaf subay ve emekli askerlerin darbe kalkışması yaşandı.

23179
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TSK tarafından darbe yapıldığı yönündü bildiri yayınladı. TRT’yi işgal eden kalkışmacı askerler, korsan darbe bildirisi okuttu. TRT haber merkezine el konularak tüm Türkiye’de Hükümete ve Cumhurbaşkanlığına el konulduğu yönünde bilgiler gelmeye başladı. TRT haber merkezinde cuntacılar tarafından zorla darbe yapıldığı ve sokağa çıkma yasağı olduğu yönünde korsan bildiri yapıldı.

Emniyet Genel Müdürü talimat verdi. Olası bir kuşatmaya karşı emniyete çıkan tüm yollar kapatıldı. Darbe girişiminde bulunan bir grup asker Ak Parti binalarını kuşatmaya başladı. Güvenlik kaynakları: “Askeri kalkışma, ordu içerisindeki Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması(FETÖ/PDY) mensubu bir grup subay tarafından yapılmaya çalışılmaktadır.”

TSK adına yapıldığı iddia edilen açıklamanın TSK tarafından yapılmadığına dikkati çekerek, “Korsan bildiridir. Gerekli özenin gösterilmesini rica ederiz” açıklamasını yaptığı belirtildi. Başbakan Yıldırım, “Bir kalkışma girişiminin olduğunu belirterek “Bu girişime izin verilmeyecektir. Bunu yapanlar en ağır bedeli ödeyeceklerdir” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir grup TSK personeli tarafından cunta girişimidir. Erdoğan, emniyetimiz ve halkımızla bu girişimin üstesinden gelecektir. Erdoğan, tüm halkı meydanlara davet etti.

Başbakan Yıldırım: “Demokrasiye ve milli iradeye kalkışma var. Buna izin vermeyeceğiz. Demokrasiden asla taviz verilmeyecek. Yapanlar en ağır bedeli ödeyecek” dedi. Tüm Türkiye’de Ak parti, MHP ve CHP bu girişimi tasvip etmediklerini ve bu girişime karşı Hükümetin ve Devletin yanında oldukları mesajını verdi. Bu girişimi FETO, DAEŞ ve PKK destek verdiği yönünde gelen bilgiler arasında. Birinci ordu komutanında yaptığı açıklam doğrultusunda bu girişimin TSK değil TSK’daki bir grup askerin gerçekleştirme çabasıdır dedi. 1. ordu komutanı bu girişim karşısında İstanbul Valiliğinin ve hükümetini yanında olduğu mesajını verdi.

Bu, milli iradeye karşı bir kalkışmadır. Son nefesimize kadar milletin ve demokrasinin yanındayız. Milletimizi meydanlarda milli iradeye sahip çıkmaya çağırıyoruz. Recep Tayyip Erdoğan

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!