1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye’de İki Nükleer Santral Daha Kurulacak
Türkiye’de İki Nükleer Santral Daha Kurulacak

Türkiye’de İki Nükleer Santral Daha Kurulacak

Türkiye’de 2021 yılında Akkuyu Nükleer Santrali’nin yanında iki nükleer santral kurulumu çalışmalarına devam edilecek.

A+A-

2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’ndan aktarılan bilgiler doğrultusunda, Türkiye’deki NGS’ler elektrik üretim portföyüne dahil edilecek ve nükleer enerjinin elektrik enerjisi üzerindeki üretim payı yükseltilecek. Kurumsal kapasitenin arttırılmasına yönelik çalışmalar yapılacak.

Ülkemizin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu Nükleer Santrali’nde de çalışmalar devam edecek. Tamamlandığı zaman Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayacak olan Akkuyu NGS’nin ilk ünitesi 2023 yılında kullanıma alınacak. Diğer 3 ünitenin de birer yıl arayla 2026 yılına kadar devreye alınması hedefleniyor.

Yıllık Programa göre, önümüzdeki yıl Türkiye’de, Akkuyu NGS’nin yanı sıra 2 NGS daha kurulumu için çalışmalara hız verilecek. Bu doğrultuda santralin nereye inşaa edileceği belirlenecek ve teknoloji sahibi ülke veya şirket ile resmi anlaşmaya varılacak. 3. NGS projesi içinde yer lisansı başvurusunun yapılması hedefleniyor.

Doğal Gazda Yapılacak Çalışmalar

Programa göre, her biri yıllık 1.5 milyar metreküp doğalgaz sevk kapasitesine sahip Edirne-Saros bağlantı hattı ile Hatay-Dörtyol bağlantı hattı yatırımlarına ilişkin çalışmaların süreceği aktarıldı.

2021 yılında Tuz Gölü’nde 6 kavernada ilk gaz dolum çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte devreye alınacak ve 40 kavernanın derin sondaj işlemleri tamamlanacak. 18 kavernada ise çözme faaliyetlerine geçilecek.

Çalışmaların Kuzey Marmara ayağında ise iki platform üzerinde toplam 18 kuyuda sondaj faaliyetlerine başlanacak ve kara boru hattı yapımı tamamlanacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.