1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Türkiye'de MERS Virüsü Tespit Edildi mi?
Türkiye'de MERS Virüsü Tespit Edildi mi?

Türkiye'de MERS Virüsü Tespit Edildi mi?

Ortadoğu Solunum Yetmezliği Sendromu vakaları Suudi Arabistan’da hızla yayılmaktadır. Buna ilaveten Malezya ve İran’da da MERS Virüsü

A+A-

CHP Gaziantep Milletvekili Dr. Mehmet Şeker Bugün Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu tarafından cevaplandırılması üzerine meclis başkanlığına soru önergesi verdi. Dr. Mehmet Şeker soru önergesinde özellikle Suudi Arabistan’da hızla yayılmakta olan ve bugüne kadar 175 kişinin ölümüne neden olan MERS virüsü ile ilgili sorular yöneltti. İşte CHP Gaziantep Milletvekili Dr. Mehmet Şeker tarafından Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’na yöneltilen o soru önergesi;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Sayın Dr. Mehmet Müezzinoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını saygılarımla arz ederim.

Dr. Mehmet ŞEKER

Gaziantep Milletvekili

Kısaca MERS virüsü olarak bilinen Ortadoğu Solunum Yetmezliği Sendromu vakaları Suudi Arabistan’da hızla yayılmaktadır. Buna ilaveten Malezya ve İran’da da görülmeye başlanan bu virüse yakalananların yüzde 30'u ateş ve ölümcül zatürre nöbetleri sonrasında yaşamını yitirmektedir. Bugüne kadar 175 kişinin ölümüne neden olan MERS virüsünün geliştirilmiş belirli bir tedavi ve aşısı da bulunmamaktadır. Bu durum önümüzdeki aylar boyunca umre ve hac görevlerini yerine getirmek üzere Suudi Arabistan’a gidecek olan vatandaşlarımızda panik ve korkuya neden olmaktadır.

Konuya ilişkin olarak;

  1. Ülkemizde şimdiye kadar MERS virüsü tespit edilmiş kaç kişi bulunmaktadır?
  2. Umre ve hac görevlerini yerine getirmek için Suudi Arabistan’a gidecek olan vatandaşlarımızın güvenliklerini sağlamak için özel sağlık ekipleri oluşturulmuş mudur?
  3. Umre ve hac görevlerini yerine getirip ülkemize dönen vatandaşlarımıza MERS virüsü taraması yapılması düşünülmekte midir? Bu konuda alınan tedbirler nelerdir?

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.