Türkiye’de Otomotiv Pazarı Büyümeye Devam Ediyor

Türkiye’de otomobil ve hafif ticari araç pazarında 2021 yılı verilerine göre büyük bir yükselme meydana geldi, yüzde 50’den fazla bir yükseliş gerçekleşti.

Türkiye’de Otomotiv Pazarı Büyümeye Devam Ediyor
Türkiye’de Otomotiv Pazarı Büyümeye Devam Ediyor

Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından paylaşılan 2021 yılı Ocak ve Mart ayı dönemine dair veriler “Otomobil ve Hafif Ticari Araç Pazar Değerlendirme Raporu” adı ile paylaşıldı. Paylaşılan veriler ışığında Türkiye’de otomobil ve hafif ticari araç pazarı, Ocak ve Mart ayları arasında 2020 yılının aynı dönemine göre yüzde 59,7 oranındaki yükseliş ile 198 bin 600 adet olarak açıklandı. Otomobil satışları yüzde 57 oranında artış yaşarken, hafif ticari araç pazarında da bu rakam yüzde 70,3 olarak belirtildi.

Mart Ayında Rekor

Otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 2021 yılının Mart ayında bir önceki seneye göre yüzde 92,8 seviyesinde yükseliş yaşadı. 96 bin 428 adet satış işlemi gerçekleşen Mart ayında otomobil satışları 76 bin 357 adet ile yüzde 91,4 oranında arttı. Hafif ticari araç pazarında ise bu rakam yüzde 98,3 olarak belirtildi.

Vergi Oranları Düşük Araçlar Ön Planda

Vergi oranları diğer segmentlere göre daha düşük olan araçlar, 2021 yılının ilk çeyreğinde pazarında yüzde 86,5’lik kısmını oluşturdu. C segmenti araçlar yüzde 56,4 oranında pay alırken, B segmenti araçlar da yüzde 29,5 oranı ile takibini sürdürdü. Gövde tiplerine bakıldığında da en çok tercih edilen araçlar yüzde 40,7 ile sedan, yüzde 34,4 ile SUV oldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye’de Otomotiv Pazarı Büyümeye Devam Ediyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!