1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Türkiye’de sendikacılık nasıl yapılıyor
Türkiye’de sendikacılık nasıl yapılıyor

Türkiye’de sendikacılık nasıl yapılıyor

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı’ndan sendikacılık kavramı ile ilgili olarak Ülkemizdeki çalışmalara çarpıcı yaklaşımı. Sendikacılık Ülkemizde nasıl yapılıyor!

A+A-

Genel Başkan tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’deki siyasi sendikacılıktan örnekler verildi. Türkiye kamu-Sen ve aynı zamanda Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı olan İsmail Koncuk Türkiye’deki sözde sendikacılık çalışmalarından dem vurdu. Ülkede sendikacılığın kendilerini de eleştirerek kimsenin yapmadığını belirtti.

Sendikal çalışmalar yapılırken tehdit, şantaj veyahut bir takım çalışanlara vaatler verilerek üye yapıldığını belitti. Yapılan ve yapılmakta olan bu tür sendikacılık faaliyetlerinin doğru olmadığını ve bu şekilde gitmemesi gerektiğini söyleyen Genel Başkan doğruları söylemek gerektiğini, risk almak gerektiğini söyledi. Konuşmasının satır başlarında tedbir alınmazsa kimsenin doğruları söylemeyeceğini ve risk alamayacağına yer verdi.

Türkiye’de ise sendikacılığın nasıl yapıldığına gelinecek olursa şunlara yer verildi. Eğer kişi yönetici olmak istiyorsa hemen sendika değiştirmesi istenir ve değiştirecek çok kişi bulunur. Çalışma hayatınız boyunca sıkıntı yaşaman istemiyorsanız sendikaya üye olmaya zorlanırsınız. Eğer stajerseniz baskı daha da çok! Sözleşmeli iseniz bir dahaki seneye sözleşme yenilenmesi için sendikaya geçmek şart. Taşradan merkeze gelebilmek için de sendikaya geçmek lazım.

Çıkan her türlü kanun, yönetmelik, yasa vb. değişikliklerle ancak kendi sendikalarının koruyabileceği bahsedilir. Oysa yasalar herkese aynı seviyede ve her sendika üyesini savunabilir. Genel Başkan Koncuk, maalesef bu ülkede sendikacılık kolay olduğu kadar zordur da diye sözlerine ekledi. Bunun kendileri açısından da böyle devam etmemesi gerektiğini belirtti. Herkesin kendine gelmesi ve silkelenmesi gerekliliğine özellikle vurgu yaptı.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.