1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türklüğün Kanayan Yarası Hocalı Katliamı Nedir?
Türklüğün Kanayan Yarası Hocalı Katliamı Nedir?

Türklüğün Kanayan Yarası Hocalı Katliamı Nedir?

Yıl 1992.... Karlı ve soğuk Şubat ay\'ının 26. günü.... Azerbaycan\'ın Dağlık Karabağ Bölgesinde Hocalı Kasabası...  Ermeni işgalci askerler, çocuk,yaşlı ve kadın olmak üzere 613 TÜRK vatandaşını çeşitli işkencelerle katletti. Tam 28 yıl oldu.....

A+A-

Yıl 1992.... Karlı ve soğuk Şubat ay'ının 26. günü.... Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ Bölgesinde Hocalı Kasabası...  Ermeni işgalci askerler, çocuk,yaşlı ve kadın olmak üzere 613 TÜRK vatandaşını çeşitli işkencelerle katletti. Tam 28 yıl oldu.....

hocali.jpg

Neler Yaşanmıştı : 

26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan'ın Hocalı Kasabasında, ermeni işgalci askerleri Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ Bölgesinde tüm dünya seyrederken bir gecede, 83 çocuk, 70'ten fazla yaşlı ve 106'sı kadın olmak üzere 613 Türk Vatandaşını katletmiş, 487 kişiyi ağır yaralamış, 150 kişi kaybolmuş ve 1275 kişi rehin alınmıştır. Bu katliam emrini veren 1998 - 2008 yılları arasında ermenistan cumuhurbaşkanlığını yapan ve Türkiye'yi her plartformda soykırımla suçlayan Robert Koçeryandı.

Ermeni işgalciler bir gecede 25 şubat'ı 26 şubat'a bağlayan gecede bu soykırımı gerçekleştirmişlerdi. Hocalı Katliamında cesetler incelendiğinde, birçoğunun yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, derilerinin yüzüldüğü, başlarının kesildiği ve türlü birçok işkencelerin yapıldığı gözlemlenmiştir.

hocali-001.jpg

ermeni gazeteci daud kheriyan kaleminden;

''haçın hatırı için'' 

 O vahşeti yaşayan ve şuan Beyrut'ta yaşayan ermeni gazeteci daud kheriyan, 'for the sake of cross'(haçın hatırı için) isimli kitabında (sayfa: 62-63) şu satırları aktarmaktadır: "...gaflan denen ve ölülerin yakılmasıyla görevli ermeni grup, hocalı'nın 1 kilometre batısında bir yere 2 mart günü 100 azeri ölüsünü getirip yığdı. son kamyonda 10 yaşında bir kız çocuğu gördüm. başından ve elinden yaralıydı. yüzü morarmıştı. soğuğa, açlığa ve yaralarına rağmen hala yaşıyordu. çok az nefes alabiliyordu. gözlerini ölüm korkusu sarmıştı. o sırada tigranyan isimli bir asker onu tuttuğu gibi öteki cesetlerin üstüne fırlattı. sonra tüm cesetleri yaktılar. bana sanki yanmakta olan ölü bedenler arasından bir çığlık işittim gibi geldi. yapabileceğim bir şey yoktu. ben şuşa'ya döndüm. onlar haç'ın hatırı için savaşa devam ettiler.
 

hocali-003.jpghocali-002.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.